YÖK’ün Formasyon İçin Getirdiği 2,5 Not Ortalaması Şartına Tepki

Pazartesi, 27 Eylül 2010, 7:39 | Genel | 1 Yorum
by admin

Yükseköğretim Kurulunun üniversite mezunlarına formasyon alabilmek için getirdiği 2,5 not ortalaması şartı büyük sorunlara yol açıyor. Üniversiteden mezun  olan ve formasyon almak isteyen on binlerce gençten sadece 8 bin kadarı bu hayaline kavuşabiliyor. Durum böyle olunca usulsüzlükler de ortaya çıkmıyor değil …

YÖK, geçtiğimiz aylarda 2,5 diploma notu şartı getirerek, formasyon almayı iyice zorlaştırdı. Bu durumu ‘adaletsizlik’ olarak niteleyen binlerce üniversite mezunu tepkili.

Ancak 2,5 not ortalaması şartının üniversitelerce uygulanmadığı ortaya çıktı. İstanbul Üniversitesi, 2,5 not ortalamasını yakalayamadığı halde 11 öğrencisine formasyon alma hakkı tanıdı.

Üniversitelerin 2010-2011 eğitim-öğretim dönemi için aldığı formasyon başvuruları sonuçlanmaya başladı. Çoğu üniversite kendisine verilen kontenjana yapılan başvurularda, önceliği kendi öğrencilerine veriyor. Yüzde 60 kendi mezunlarını, yüzde 40 da dışarıdan öğrenci alan üniversiteler, haksızlıkların kapısını tam bu noktada aralıyor.

YÖK’ün formasyon izni verdiği üniversiteden mezun 2,1 diploma notu olan bir öğrenci eğitime kabul edilirken, diploma notu 3,3 olduğu halde başka üniversiteden mezun olan öğrenci kabul edilmiyor. İnternet sitesinde formasyon başvurusu kabul edilen öğrencileri açıklayan İstanbul Üniversitesi biyoloji bölümünden 2,1 diploma notu ile mezun olan öğrenciyi formasyon için kabul etti. Bununla beraber diploma notu 2,5’in altında on öğrenci daha var.

Öte yandan diploma notu 2,5’in çok çok üzerinde olan ve başka üniversiteden mezun olan gençler, kontenjan olmadığı için formasyon imkanı bulamıyor. Fen edebiyat fakültesi mezunu Emine G., “Kendi üniversitemiz formasyon vermiyor. Başka üniversiteler mecburuz. Ancak onlar da kendi öğrencilerine öncelik tanıyor.” diye yakınıyor. Üniversitelerin kendi öğrencilerinden yüksek adayları dışarıda bırakması, YÖK’ün 2,5 diploma notu şartı yönetmeliği ile de çelişiyor.

Formasyonluk belgesi genellikle fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin öğretmen olabilmek için, eğitim bilimleri alanında 1 yıl daha okuyarak alanları doğrultusunda öğretmen olabilmelerini sağlamaktadır.

2010 Yılı MEZUNLAR İÇİN PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI AÇILAN ÜNİVERSİTELER
ve Kontenjanları Aşağıdaki gibiydi:

– Adnan Menderes Üniversitesi 250
– Akdeniz Üniversitesi 250
– Ankara Üniversitesi 500
– Anadolu Üniversitesi 300
– Atatürk Üniversitesi 500
– Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 250
– Dumlupınar Üniversitesi 250
– Fırat Üniversitesi 250
– Gazi Üniversitesi 500
– Gaziantep Üniversitesi 250
– Gaziosmanpaşa Üniversitesi 250
– İstanbul Üniversitesi 500
– Kırıkkale Üniversitesi 250
– Marmara Üniversitesi 500
– Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 250
– Mersin Üniversitesi 250
– Ondokuz Mayıs Üniversitesi 500
– Rize Üniversitesi 200
– Sakarya Üniversitesi 500
– Selçuk Üniversitesi 500
– Trakya Üniversitesi 250
– Uludağ Üniversitesi 250
– Yıldız Teknik Üniversitesi 500
– Atılım Üniversitesi

eokulegitim.com ZAMAN  27 Eylül 2010

Tagged with: , , , , , , ,

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "YÖK’ün Formasyon İçin Getirdiği 2,5 Not Ortalaması Şartına Tepki"

  1. Hüĺya Ersoy dedi ki:

    Pedagojik formasyon alabilmek için 2,5 not ortalaması şartı devam ediyor mu?.Fen edb.kimya mezunuyum not ortalamam 2 civarı…Ben ve benim gibi binlerce mezun 2,5 not ortalaması istemi sebebiyle bu sertifika programından faydalanamıyoruz.Ortalama şartı kalkacak mı?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.