Ege Üniversitesi İstanbul Üniversitesi Yüksek Lisans Şartları Nelerdir ?

Pazar, 12 Şubat 2012, 21:30 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

ege üniversitesinde ya da istanbul üniversitesinde hemşirelik bölümü için yüksek lisans yapmak istiyorum aranan şartlar nelerdir ? yardımcı olabilirseniz sevinirim üniversitelerin sitelerinde aranan özelliklerle igili bilgiye rastlayamadım şimdiden teşekkür ederim

Cevap :

BAŞVURU KOŞULLARI

Yüksek Lisans Başvuru Koşulları ve Başvuru İçin Gerekli Belgeler:
Yüksek Lisans başvurusu yapmak için öncelikle lisans diplomanızı almış olmanız gerekiyor. Enstitü ve programların istedikleri belgeler  birbirinden bazı noktalarda farklılıklar gösterse de temel olarak istenilen belgeler ve gerekli koşullar aşağıdaki gibidir:

ALES Sınav Sonuç Belgesi 
Lisans Diploması
Transkript  (Not Durum Çizelgesi)
Başvuru Formu
Özgeçmiş
Fotoğraf
Başvuru Ücreti Dekontu
Yabancı Dil Bilgisini Gösterir Belge
Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)
Disiplin Sicilini Gösterir Belge
TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Askerlik Durum Belgesi

 

ALES Sınav Sonuç Belgesi

Bazı üniversiteler GRE (Graduate Record Examination) ve GMAT (Graduate Management Admission Test) sonuçlarını da  kabul etmekteler.
ALES sonuç belgesinin aslına uygunluğu noterce onaylanmış suretleri  ve fotokopisi.
YÖK tarafından başvuru için belirlenmiş en düşük puan 55 olarak belirlenmiştir. Fakat enstitüler farklı minimum puanlar belirlerler. Başvuru yapacağınız program için gerekli ALES puanınızı ilgili enstitünün web sitesinden ya da öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz.

Lisans Diploması

Diplomanızın ya da geçici mezuniyet belgenizin noter onaylı örnekleri ile orjinallerini bir arada bulundurmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında orjinallerini de görmek isteyebilirler.

Başvuru yaptığınız an itibariyle mezun değilseniz fakat başvuru yaptığınız programın ilk eğitim döneminden önce mezun olabilecek durumdaysanız mezun olabileceğinize dair belgeyle de başvurabilirsiniz. Mezuniyet belgesini sunmadığınız sürece kesin kayıt yaptıramazsınız

Transkript  (Not Durum Çizelgesi)

Bazı üniversiteler kendi not sistemine dönüştürülmüş not ortalamasını görmek isteyebilirler. Örneğin eğer üniversite not ortalamasını yüzlük sistemde değerlendiriyorsa mezuniyet ortalamasının transkript üzerinde yüzlük sisteme dönüştürülerek belirtilmiş olması gerekmektedir.

Mezun durumda değilseniz mevcut transkript notlarınızla başvurabilirsiniz. Bazı üniversiteler transkript belgesini resimli istemekteler.

Başvuru Formu

(Enstitüler web sitelerinde örnek forumlar yayınlar ve bunların doldurulmasını isterler)

Özgeçmiş

Yüksek lisans başvurularında hazırlanacak özgeçmişlerde dikkat edilmesi gereken hususlar ve Türkçe İngilizce örnek  CV’lere buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf

Fotoğraf sayısı farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler yeni çekilmiş, sakalsız ve başı açık fotoğraf istediklerini belirtmektedirler.

Başvuru Ücreti Dekontu

Yabancı Dil Bilgisini Gösterir Belge

KPDS, ÜDS, IELTS, TOEFL vb.

Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)

Genelde 2 adet referans mektubu talep edilir. Bunlardan en az bir tanesinin öğrencinin birlikte çalıştığı öğretim görevlilerinden alınmış olması gerekmektedir.Referans Mektupları ile ilgili detaylı bilgiyeburadan, Türkçe ve İngilizce örnek referans mektuplarına buradan ulaşabilirsiniz. (Başa Dön)

Disiplin Sicilini Gösterir Belge

TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Askerlik Durum Belgesi

Yüksek Lisans başvurusu yapacak erkek öğrencilerin ilgili askerlik şubesinden alınmış askerlik açısından sakınca bulunmadığını gösteren  bir yazıyı da belgelerinin arasına eklemiş olması gerekmektedir. Askerliğini yapmış olanlardan ise askerlik terhis belgesi istenir.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.