Yuri Gagarin Kimdir – Yuri Gagarin Hakkında Bilgiler

Pazartesi, 26 Eylül 2016, 20:10 | Genel | 0 Yorum
by admin
Aleksiyeviç Yuri Gagarin SSCB’li hava subayı ve kozmonot. Moskova’da madencilikle ilgili bir okuldan mezun oldu.Havacılığa duyduğu ilgi ile Hava Kuvvetleri okulu’nu tamamladı. Deneme plotu olarak çalıştıktan sonra 1960 ta sovyet kozmonotlar ekibine dahil oldu.
12 Nisan 1961’de 4,7 ton ağırlığında Vostok l adlı uzay aracı ile uzaya çıkan ilk insan sanını aldı. 1 saat 48 dakikalık bu ilk uçuşla insanlı uzay uçuşlarının başlamasına büyük öncülük eden Gagarin, albaylığa terfi ettirildi.
Lenin nişanıyla ödüllendirildi. SSCB kahramanı olarak duyuruldu. Kozmonotların eğitiminde yer aldıktan sonra Yüksek Sovyet’e Milletvekili oldu. Hava Kuvvetleri Mühendislik akademisine üye seçildi. Uzay pilotluğunu da sürdüren Gagarin Mart 1968’de bir eğitim uçuşu sırasında uçağının Moskova yakınlarında düşmesiyle yaşamını yitirdi.
Ölümünden sonra Ayın görünmeyen yüzünde bir kratere ve doğduğu kente adı verildi. Anısına saygı olarak, Uluslararası Havacılık Federasyonu 1968’den başlamak üzere her yıl bir uzay adamına adını ve resmini taşıyan özel bir madalya vermektedir.

Aleksiyeviç Yuri Gagarin SSCB’li hava subayı vekozmonot. Moskova’da madencilikle ilgili bir okulu bitirdi.Havacılığa duyduğu ilgi ile Hava Kuvvetleri okulu’nu tamamladı. Deneme plotu olarak çalıştıktan sonra 1960 ta sovyet kozmonotlar ekibine katıldı. 12 Nisan 1961’de 4,7 ton ağırlığında Vostok l adlı uzay aracı ile uzaya çıkan ilk insan sanını aldı. 1 saat 48 dakikalık bu ilk uçuşla insanlı uzay uçuşlarının başlamasına büyük öncülük eden Gagarin, albaylığa yükseltildi. Lenin nişanıyla ödüllendirildi. SSCB kahramanı olarak duyuruldu. Kozmonotların eğitiminde yer aldıktan sonra Yüksek Sovyet’e Milletvekili oldu. Hava Kuvvetleri Mühendislik akademisine üye seçildi. Uzay pilotluğunu da sürdüren Gagarin Mart 1968’de bir eğitim uçuşu sırasında uçağının Moskova yakınlarında düşmesiyle yaşamını yitirdi.
Ölümünden sonra Ayın görünmeyen yüzünde bir kratere ve doğduğu kente adı verildi. Anısına saygı olarak, Uluslararası Havacılık Federasyonu 1968’den başlamak üzere her yıl bir uzay adamına adını ve resmini taşıyan özel bir madalya vermektedir.

12 Nisan 2011 İlk İnsanlı Uzay yolculuğunun 50. yıl dönümü olarak kutlanmaktadır.

Yuri Gagarin,Yuri Gagarin Kimdir,Yuri Gagarin Hakkında Ansiklopedik Bilgiler,Hava Subayı ve Kozmonot Yuri Gagarin’in Hayatı,Yuri Gagarin Neleri ile Ünlüdür 2011,Yuri Gagarin Neden Meşhurdur

Tagged with: , , , ,

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.