Zahter Otu Nedir – Zahterin Faydaları Nelerdir

Perşembe, 19 Ocak 2012, 12:05 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Zahter nedir
Zahter otunun Faydaları nelerdir
Zahter Nasıl Kullanılır?

Zahter Nedir? : Pembe renkli çiçekler açan, 50 cm boylarında bir bitkidir. Kara kekik ya da dağ kekiği olarak da bilinir. Uçucu yağ ve tanen içerir.

Zahterin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısını giderir ve sinirleri kuvvetlendirir. Bağırsak, böbrek ve mesane şikayetlerinde faydalıdır. Uyarıcı ve bedeni kuvvetlendiricidir. Mikrop öldürücüdür. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Mantar şikayetlerine karşı da faydalıdır. İdrar söktürür.

Zahter Nasıl Kullanılır? Bitki çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve çay ya da kahve olarak tüketilebilir. Baharat olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca, haricen yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak sürülebilir. Hamilelikte ve guatr şikayeti olanlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.

————————————————————————————————————————————————————-

Zahter Otu Nedir – Zahterin Faydaları Nelerdir Zahter nedir Zahter otunun Faydaları nelerdir Zahter Nasıl Kullanılır? Zahter Nedir? : Pembe renkli çiçekler açan, 50 cm boylarında bir

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.