1 Nisan Neden Şaka Günü

1 Nisan neden şaka günü, 1 Nisan şaka günü hakkında bilgi vereceğiz.

Dünya’nın her yerinde insanlar 1 nisan tarihini şaka günü olarak kutlar. Bugün kendinize dikkat edin. Siz de bir şakaya kurban gidebilirsiniz. Ancak bir nisanın tarihçesine baktığımız zaman hiç de iç açıcı bir sonucunun olmadığını göreceğiz.

Fransa’da 1 Nisan tarihi 1564 yılına kadar yılbaşı olarak kutlanıyordu. Yani Fransızlar bu tarihte yeni bir yıla başlıyorlardı. Ancak bu tarihten itibaren yılbaşı 1 Ocak’ta kutlanmaya başladı. O zamanlar bu durumdan haberi olmayan insanlar yılbaşını yine bir nisanda kutlamaya başlayınca durumu bilenlerin alay konusu oldu ve her bir nisan tarihinde bu insanlar birbirlerine şaka yapmaya başladı. Bu tarihten sonra bir nisan şakaları ülkeden ülkeye insanlardan insanlara yayıldı ve günümüze kadar geldi. 1 Nisan şakalarının tarihi işte bu kadar eski.

Not: Günümüzde 1 Nisan paganlar, Hintliler ve bunun gibi farklı dinlere mensup pek çok grup 1 Nisan tarihini yılbaşı olarak kutlamaktadır. Türkiye’de ise bu tarihte herkes birbirine şaka yapar, sadece kişiler değil kurumlar, şirketler ve bunun gibi kuruluşlar bile personellerine şaka yapmaktan geri durmamışlardır.

untitled

Siz de 1 Nisan Şaka Günü Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir