10 Kasım İle İlgili Kompozisyon Yazı

 

10 Kasım Kompozisyonu , 10 Kasım ile İlgili Yazılar Kompozisyonlar , 10 Kasım Konulu Anlatan Kompozisyon Örnekleri

10 kasım bambaşka bir hüzün kaplar içimi,kasımpatılar ilişir gözüme ,içimi tarif edilmez bir burukluk kaplar. Çünkü takvim 10 kasımı gösterir.

Mustafa Kemal vatanına ve ulusuna çok yüce duygularla bağlı, vatan savunmasını her şeyin üzerinde tutan, millet sevgisi tutku derecesinde olan, yaşarken ve öldükten sonra da maddi ve manevi tüm varlığını ulusuna adayan bir devlet adamı ve komutandı.

Atatürk deha sahibi bir kişiydi. Askeri ve siyasi alanlarda yepyeni yöntemler uygulayarak, o günün şartlarında hayal edilmesi bile güç işler başarmıştır. Bunlardan en önemlileri sırasıyla: Yeni bir ordunun kurulması, halkın ikna edilmesi, düşmanın yurttan atılması, yeni bir devletin ve yönetim şeklinin kurularak eski olanların kaldırılması, siyasi, toplumsal, ekonomik ve hukuki alanlarda yapılan çok sayıdaki devrimlerdir.

Atatürk’ün görüşleri kesin ve isabetlidir. Çanakkale savaşları sırasında düşman donanmasının nereden çıkarma yapabileceğini sezmesi, 2. Dünya Savaşını önceden tahmin edebilmesi, Hatay’ın Türkiye topraklarına katılması onun ileri görüşlülüğünün en belirgin örneklerindendir.

“Yurtta barış, Dünyada Barış” sözünün sahibi olan Atatürk, toprak büyütme heveslisi olmayan, mecbur kalınmadığı sürece savaşı cinayet olarak kabul eden bir liderdir.
Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmayı hedef gösteren Atatürk, eğitimle ve eğitimin milli olması ile de yakından ilgilenmiştir. Milli Eğitimi güçsüz olan bir milletin gelişimini tamamlayamayacağını düşünen Atatürk’e göre: “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı,yüce bir toplum olarak yaşatır; ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder.”

Kararlı, inatçı ve kendinden emin bir kişiliğe sahip olan Atatürk’e göre Türk milleti esir olarak yaşayamazdı. Bu nedenle Kurtuluş Savaşı’nı başlattığında parolası “Ya istiklâl, ya ölüm”dü.
Mücadeleci ve ulusuna güvenen Atatürk, Amerikalı bir generale de bu konuda şunları söylemiştir: “…bir millet, top yekûn kurtulmaya karar verir de harekete geçerse onun özgürlüğünü ve bağımsızlığını elde etmesini engelleyecek bir güç dünyada yoktur.”

En büyük eseri olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk, Türk milletinin yetiştirdiği en büyük Türk’tür. Çağını aşıp gelecek çağlara da ışık tutan bir insandır. “Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yeniden dirilten” bir önderdir.

“Memleketine en büyük iyilikleri etmiş, Türkler hakkında söylenmiş bütün sözlerin yanlış olduğunu göstermiş” bir liderdir.
“Atatürk gibi insanlar, bir kuşak için doğmadıkları gibi bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerinin tarihinde hüküm sürecek insanlardır”

“Asırların pek nadir olarak yetiştirdiği dâhi” lerden olan Mustafa Kemal Atatürk’ü, hayata veda edişinin ….. yılında rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz..

Sizler de Elinizde Bulunan ya da Kendi Yazdığınız Trafik İle İlgili Kompozisyonlarınızı ve Yazılarınızı Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Paylaşarak Bizlere Ulaştırın… Bu Sayfada Yayınlayalım

39 thoughts on “10 Kasım İle İlgili Kompozisyon Yazı

 • 30/10/2018 tarihinde, saat 23:13
  Permalink

  Bunu kompozisyona ekliycem nasıl

  Yanıtla
 • 30/10/2018 tarihinde, saat 23:11
  Permalink

  Bir kasvet bulutu üstümde bu aralar. Takvime bakıyorum daha dokuz kasım. Uyanıyorum tarih yine aynı. Bir türlü el vermiyor yüreğim kahramanımı tekrar kaybetmeye. Satır satır yazdım bir kuğu kadar narin bir edebiyat ve vatan sevgisiyle çıkan tümcelerini. Avucu buğday kokan anaların kınalı Hasanlarını cephede gördükçe içi kan ağlayan bir kahramanı her yıl tekrar kaybetmeye nasıl dayanır insan. Saate bakamıyorum artık her dokuz onu hatırlatıyor bana. Gökyüzü ağlamaya doyamıyor bunca yıl boyunca. Ben nasıl yokluğuna dayanayım. Cumhuriyeti anadolunun bağrına mühürledi o kahraman. Bağıryorum şimdi Atamın düştüğü kadar. Bağırıyorum şimdi Atamın canı yandığı kadar. Kasvet bulutları çöküyor tekrar tekrar sonra bir ses bölüyor matemimi …Siren sesleri… Onca şey anlatıyor bana bu acı çığlık ,o hala bir toplumun kalbinde yaşıyor diyor mesela.
  Kasvet bulutunun ardından bir gökkuşağı göz kırpıyor bana.

  Yanıtla
 • 03/11/2014 tarihinde, saat 15:10
  Permalink

  güzel sayılır diyebilirizzz

  Yanıtla
 • 30/10/2014 tarihinde, saat 19:06
  Permalink

  Atatürkürk’ü sevmeyen sevmesin.bu vatanın o sevmeyenlerin sevgisine ihtiyacı yok.onlar şu anda sahip olduklarının değerini bilemiyorlar.bütün sahip olduğumuz bu haklar nasıl kazanıldı bilen bilir…..

  Yanıtla
 • 27/10/2014 tarihinde, saat 22:34
  Permalink

  10 Kasım İle İlgili Kompozisyon

  21.10.2014

   

  10 Kasım konulu kompozisyon örneğimizi sizinle paylaşıyoruz.

  Her vatanın bir kurtarıcısı ve lideri vardır he her millet saygı duyduğu vatanını kurtaran liderini unutmaz ve ölse bile onu gönlünde yaşatır. Her millet kahramanının öldüğü günü mili bir gün olarak hatta milli bir yas günü olarak anar.

  Bizim de Türk milleti olarak Mustafa Kemal Atatürk gibi bir kahramanımız vardır. Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizi düşmanlardan arındırmıştır ve ülkemiz için bir çok çalışma yapmıştır ve 10 Kasım 1938 günü hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle her yıl 10 Kasım günü okullarda ve resmi kurumlarda milli yas olarak kutlanmaktadır.

  Türk milletinin gençleri Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ilerlemektedir onun ilke ve inkılaplarını kendisine hedef olarak belirlemiştir. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk, bir çok çalışmalar yaparak ve canını dişine takarak vatanımız için çalışmıştır. Bu nedenle 10 Kasım günü Türk milleti olarak bizim için önemli bir gündür ve bu günü Türk milleti olarak buruk bir şekilde anmaktayız.

  Türk milleti olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü unutmamalıyız ve sadece her yıl 10 Kasım günü değil her gün onu saygıyla anmalıyız ki ona olan borcumuzu biraz olsun unutmayalım

  Yanıtla
 • 20/10/2014 tarihinde, saat 10:39
  Permalink

  susun lannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn heyttttttttttt

  Yanıtla
 • 06/11/2013 tarihinde, saat 13:39
  Permalink

  Valla çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı. Dermisim bune ya çok çirkin. Bu siteden daha hos şeyler beklerdim

  Yanıtla
  • 08/11/2018 tarihinde, saat 07:45
   Permalink

   Beğenmediyse beğenmedin böyle yürek burkan cevap vermek zorunda değilsin. Madem böyle cevaplar vereceğim diyorsan ilk önce iyi daha sonra kötü olan cümlelerini düzelt.

   Yanıtla
 • 05/11/2013 tarihinde, saat 20:57
  Permalink

  kompozisyonların sadece birincisi güzel bence ikinci çok basit ve daha çabuk akla gelecek bişey
  ayrıca Atatürk’ü sevmeyen sevmesin bunca millet bunca kişi onu sevdip saydıktan sonra, Atatürk’ün onu sevmeyenlerin sevgisine saygısına ihtiyacı yok

  Yanıtla
 • 31/10/2013 tarihinde, saat 17:38
  Permalink

  BENİM KOMPOZİSYONUMMM….

  10 KASIM

  ATATÜRK 10 KASIM 1938’de ölmüştür. Atatürk’ün mezarı Ankara Anıtkabir’de dir. Atatürk’ün ölümüne bütün Türkiye halıkını çok üzmüştür.Bizler her yıl 10 Kasım’ı kutlarız.

  10 Kasım’da bazı okullar program düzenlerler.Bu programda şiirlr,yazılar,Atatürk’ün yaşamı,yurtseverliği,inkilap,ilkeler anlatılır ve Atatürk konuşmalarını kendi sesinden dinletilir .
  bu kompozisyonun bir kısmı böyle bööyle gidiyo
  cevap beklerim herkezden

  Yanıtla
 • 22/10/2013 tarihinde, saat 20:51
  Permalink

  şu mustafa kemal atatürkü sevmeyenler onun gibi bir kahramanlık yapsınlar milleti için kendi canını feda etsinler de görelim arkadaşlar önyargılı davranmayalım bira olsa bile bi araştırın atatürk neler yapmış bence bunu araştırmaayanlar böyle önyargılı davranıyor kendinize çeki düzen verinnnnnnnn:))))))))))

  Yanıtla
 • 14/11/2012 tarihinde, saat 21:06
  Permalink

  siz atatürke küfür edenler ve onu hiçe sayanlar şuan kişiliğinizi yerlere serdiniz sizin gibi o.çocukları atama laf atabiliyorsa şuan onun sayesinde ama bunu boş beyinler anlaya mıyor ulan şerefi olmyanlar atam olmasa bok olurdunuz burda yaşasın devrimci gençlik kahrolsun faşistler!…
  BİZLER GENÇLİĞİZ SAVAŞIYORUZ EMPARYALİZME KARŞIII
  İŞLİ KÖYLÜ ÖĞRENCİ GENÇLİK ZAFERE KADARRR
  CESARETLE İNANÇLA ATILDIK KAVGAYA YÖNELDİK AYDINLIKLARAAA!!!

  Yanıtla
 • 13/11/2012 tarihinde, saat 16:06
  Permalink

  Bırakında bir şey söleyeyim eğer bu ülkede atatürke uyannlar ve uymayanlar arasında olan ve sağcı ile solcu arasında olan kavga olmasaydı bu dünyada türkiye belkide en iyi ülkelerin başında gelirdi

  Yanıtla
 • 11/11/2012 tarihinde, saat 08:09
  Permalink

  güzelmiş teşşekkürler ödevime yardımcı oldu :D

  Yanıtla
 • 10/11/2012 tarihinde, saat 12:27
  Permalink

  Arkadas simdi siz ne soylerseniz soyleyin,Ne anlatirsaniz anlatin,bu ot beyinli yobaz,seriat bagimlisi Ataturk duşmani insanlari fikirlerinden donduremezsiniz.Baksaniza bunlarin arasinda inanmasi guc ama bayanlarda var.Atamizin kadin haklari ugruna,eşitlik ugruna yaptiklarini bilmeyen kadin yoktur heralde! Ama buna ragmen demekki bu kadinlar erkeklerin kendilerinden daha ustun olduklarini 4 kadinla ayni evi paylasmayi gercekten cok istedikletini,eşlerini kocalarini 4 kadinla paylasmanin hazzini bi sormak lazim onlara:) Seriat olsunda bu örumcek kafali insanlara,burakin memleketi,analarini bile satar bu geri kafali,yobaz,taş devrinden kalma insanlar..Ulen diger medeniyetler marsta su bulmuş koloni kuruyor orada,yaşanacak başka gezegenler buluyor,bu kani bozuklar hala yüzlerce yil oncesine dönüp seriat ugruna atalarini tanimiyorlar..Gelde geri kafali deme bunlara:) Neyse daha cok şey yazardim ama morelim bozuluyor,canim sıkiliyor..ATAM seni cok seviyor ve saygiyla aniyoruz..Bu vatan icin yaptiklarini bazi kesimler hatirlamasada,inkar etsede,buyuk bir cogunluk bunun farkinda ve bunun mucadelesini veriyor..Her zaman kalbimizdesin ATAM…

  Yanıtla
  • 14/11/2012 tarihinde, saat 19:41
   Permalink

   bencede ne kadar doğru bu ot beyinli yobazlar bunu hiç anlamayacaklar

   Yanıtla
 • 09/11/2012 tarihinde, saat 18:39
  Permalink

  Bence harika bir site bana ödevim de yardımcı oldu.Ama başkalarını bilemem….

  Yanıtla
 • 07/11/2012 tarihinde, saat 15:28
  Permalink

  ne kadar anormalsinizz ya şu gençliğe bakkk

  Yanıtla
 • 06/11/2012 tarihinde, saat 19:14
  Permalink

  siz atatürke küfür edenler ve onu hiçe sayanlar şuan kişiliğinizi yerlere serdiniz sizin gibi o.çocukları atama laf atabiliyorsa şuan onun sayesinde ama bunu boş beyinler anlaya mıyor ulan şerefi olmyanlar atam olmasa bok olurdunuz burda yaşasın devrimci gençlik kahrolsun faşistler!…

  Yanıtla
  • 05/11/2012 tarihinde, saat 19:20
   Permalink

   tür milletine yakışır şeyler yazın arkadaşıma katılıyorum(sıla)

   Yanıtla
 • 03/11/2012 tarihinde, saat 10:49
  Permalink

  bence çok harika olmuş:D ödevime büyük yardımcı oldu=D

  Yanıtla
 • 02/11/2012 tarihinde, saat 17:51
  Permalink

  bence de güzel.bunları beğenmeyenlerin edebiyat anlayışının 0 olduğunu düşünüyorum.

  Yanıtla
 • 01/11/2012 tarihinde, saat 18:45
  Permalink

  bence güzel site ödevime yardımm etti

  Yanıtla
 • 30/10/2012 tarihinde, saat 15:48
  Permalink

  işime çok yaradı çok ama çok teşekkür ediyorum gerçekten çok güzel bir site imiş

  Yanıtla
 • 24/10/2012 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  nasıl olmuş okulda yarışma var (giriş)

  Yanıtla
 • 24/10/2012 tarihinde, saat 11:23
  Permalink

  10 Kasım 1938…Dolmabahçe Sarayı…İşte o zaman bir devrimci kaydı gökten.Türk milletini kurtarmak için canını hiçe sayarakm zaferler kazanan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK bu tarihte o masmavi gözlerini hayata kapadı.

  Yanıtla
 • 19/10/2012 tarihinde, saat 17:33
  Permalink

  Bece Gayet güsel :S Onu görmek isterdim

  Yanıtla
  • 02/11/2012 tarihinde, saat 15:38
   Permalink

   bence gayet güzel çirkin diyenler kendilerine baksınlar

   Yanıtla
   • 08/11/2012 tarihinde, saat 21:22
    Permalink

    insan yüzünün degil ruhunun güzelligine baksın.sizin gibilerin iç yüzleri görünseydi dünya yaşanmaz bir yer olurdu.

    Yanıtla
    • 11/11/2012 tarihinde, saat 21:44
     Permalink

     sizin kadar kötü insan görmedim o zamanlarda kurtarılmasaydık şuanda köle olabilirdik

     Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir