12 BİN LİRAYLA HANGİ İHALELER ÇIKARILACAK

CHP Muğla Milletvekili Demir, milletvekiline 12 bin TL’ye hediye verilmesine ilişkin, “Bu gayri etik bir olay. 12 bin lirayla hangi ihaleler çıkarılacak? Neler çıkacak, bunu artık siz takdir edin. Yeni zenginler üretiriz diye düşünüyorum” diye söyledi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir, TBMM’de tutuklu bulunan tıp öğrencilerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Ağbaba, Ankara’da 6 Haziran’da gözaltına alınan 43 tıp öğrencisinden 13’ünün halen Sincan cezaevinde tutuklu bulunduğunu belirterek, “Akıl ve vicdan sınırlarını zorlayacak şekilde suçlamalarla gözaltına alınan öğrenciler 5 Aralık’ta mahkeme karşısına çıkıyor. Öğrenciler hakkında ‘Örgüt üyesi olmak’ ve ‘Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek yardım etmek suretiyle üye olmak’ suçlamaları var. Haklarında 15 yıla kadar değişen hapis cezaları isteniyor” dedi.

Öğrenciler hakkındaki suçlamalara da değinen Ağbaba, “Aralarındaki konuşmalarda komite sözcüğünü kullanmış olmaları, üniversitede sınavla ilgili bir terim olan komite usulü sınav” derken, “Bu tutuklamalarda en önemli nokta; bu öğrencilerin istisnasız Kürt kökenli gençler olmasıdır. İşte bu vahim bir durumdur. Etnik kimlikleri ve muhalif duruşları, terör örgütüne üyelikle suçlanmalarına yeterli mi oluyor?” diye sordu.

Bu öğrencilerin Türkiye’nin en başarılı öğrencileri olduğunu ifade eden Ağbaba, “Başbakan’ın, Milli Eğitim Bakanı’nın yazmış olduğu mektuplar var bu öğrencilere. Başbakan’ın hediye ettiği kalemler var bu öğrencilere” diye konuştu. Ağbaba, tutuklanan sağlık öğrencilerine gönderme yaparak bir öğrencinin bileklerine stetoskobu kelepçe yerine taktı.

Bir basın mensubunun, “Etik Komisyonu taslağını tamamladı. Milletvekillerine hediyede üst sınır 12 bin lira olarak belirlendi, ne diyorsunuz?” sorusuna da Demir, “Asgari ücretin bugün 700-800 lira olduğu, işsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir Türkiye’de, haksızlıkların bu kadar yoğun olduğu bir ülkemizde 12 bin lira yani bir milletvekilinin hediye alması peki bunun karşılığı ne olacak? Bu gayri etik bir olay. Böyle bir şeyin gündeme gelmesi dahi doğru olmadığını düşünüyorum. 12 bin lirayla hangi ihaleler çıkarılacak? Neler çıkacak, bunu artık siz takdir edin. Dünyanın en zengin dolar sahibi olan zenginleri Türkiye’de. Yeni zenginler üretiriz diye düşünüyorum” yanıtını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir