2012 İl Dışı Atama ve Yer Değiştirme Kılavuzu Öğretmen Tayinleri

2012 yılı öğretmenlerin il içi ve il dışı atama haberlerini bu sayfadan takip edebilirsiniz. 2012 İl İçi ve il dışı atamaları ne zaman yapılacak ? İl içi ve il dışı atama başvuru kılavuzu ne zaman yayınlanacak gibi soruların cevapları ve öğretmenlerin süreç ile ilgili yorumları bu sayfada.

2012 İl Dışı Atama Başvuruları Ne Zaman ?

İl içi atamalarında yaşanabilecek kimi zorluklara karşın, il dışı atamalarının daha rahat olabileceğini söyleyebiliriz. Zirâ, 4+4+4 eğitim sistemine bağlı olarak yapılacak rotasyonlar sadece il içinde geçerli olacağından MEB il dışı atamaları her yıl olduğu gibi bu yıl da, sorunsuz alacaktır. Ancak planlamaya bağlı olarak il dışı atama takviminde önceki yıllara göre bir gecikme yaşanması da muhtemeldir. Sonuç itibariyle, 2012 il dışı atama başvurusunda , il dışı tercih yapıp tayini çıkan bir öğretmen 2016 2017 yılına yeni görev yerinde başlayacaktır. Bu gerçek, değişmez olduğu için il dışı başvurularında öğretmenlerin yeni eğitim öğretim yılı için endişe etmelerine gerek yoktur.

Zaman Geldi de Geçiyor –  MEB, Artık Bir Açıklama Yapmalı !

652 sayılı MEB Teşkilat Kanunu 14 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Kanunun geçici 6. maddesine göre, uyumlu yönetmeliklerin 1 yıl içinde çıkarılması gerekmektedir. Diğer taraftan aynı hükümde, mevzuat düzenlemelerin KHK’ya aykırı olmayan hükümlerinin uygulanacağı belirtilmiştir. Hali hazırdaki yönetmelikte ise Personel Genel Müdürlüğünün 15 Mayısta il içi duyuruya çıkacağı belirtilmektedir. 15 Mayıs geçti, MEB den duyuru da açıklama da yok.

“MEB’in Özür Durumu Yer Değiştirmesi Stratejisi” haberimizde şunları ifade etmiştik:

“MEB; Yönetmeliği Çıkarmak İçin Acele Etmiyor

2- 652 sayılı KHK’nin “Düzenleyici işlemler” başlıklı geçici 6. maddesinde “Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin uygulanmasına ilişkin düzenlemeler bir yıl içinde yürürlüğe konulur. Bu düzenlemeler yürürlüğe girinceye kadar mevcut düzenlemelerin bu Kanun Hükmünde Kararnameye aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.” hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümler uyarınca 2012 yılından itibaren öğretmenlerin Özür durumuna bağlı yerdeğiştirme işlemleri, 14/09/2012 tarihine kadar hazırlanarak yürürlüğe girecek olan yönetmelik ile bu yönetmelik doğrultusunda hazırlanacak olan kılavuz çerçevesinde yürütülecektir.

NOT; Bakanlık burada Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini 14/09/2012 tarihine kadar hazırlayacağım demektedir. Fakat normal iller arası ve il içi yer değiştirme başvuruları ne zaman alınacak ne zaman uygulanacaktır. Bu yer değiştirmeler şu anki mevcut yönetmeliğe göre mi yapılacaktır. Bu konular hakkında bakanlıktan bir açıklama beklenmektedir.”

06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ”Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik’in “İsteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerde duyuru,başvuru ve tercihler” başlıklı 25. maddesindeki “(Değişik birinci fıkra: 30.7.2010/27657 RG) (1) Öğretmenlerin il içi ve iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerine ilişkin duyuru, Personel Genel Müdürlüğünce il içi yer değiştirmeler için en geç ilgili yılın 15 Mayıs, il dışı yer değiştirmeler için en geç 25 Mayıs tarihine kadar Bakanlığın internet sayfasında yapılır. Duyuruda; kimlerin yer değiştirme isteğinde bulunabileceği, başvuru yeri, şekli ve süresi ile yer değiştirmeye ilişkin diğer hususlara yer verilir.” hükümlerine göre MEB’in il içi ve il dışı yer değiştirmeler için duyuruya çıkması, duyuruya çıkmıyorsa kamuoyuna bir açıklama yapması gerekmektedir.

15 Mayıs geçti, MEB den duyuru da açıklama da yok. İl içi ve il dışı yer değiştirmeler bu yönetmeliğe göre mi yapılacak yoksa 6 aydır hazır denilen yönetmelik çıkarılacak mı?

2011 Öğretmenlerin İl Dışı Tayinleri ile İlgili Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kutucuğundan Anında Yazabilirsiniz.

2012 İl Dışı Yer Değiştirme Kılavuzu,Öğretmenlerin İsteğe Bağlı İl Dışı Atama ve Yer Değiştirme Kılavuzu 2012,İller Arası Atama Tayin Başvuru Kılavuzu MEB 2012,Personel.meb.gov.tr İl Dışı Atama Kılavuzu

85 thoughts on “2012 İl Dışı Atama ve Yer Değiştirme Kılavuzu Öğretmen Tayinleri

 • 30/07/2012 tarihinde, saat 17:15
  Permalink

  arkadaşlar mebbis sayfamda il dışı görünmüyor.daha açılmadı mı?

  Yanıtla
 • 17/07/2012 tarihinde, saat 22:51
  Permalink

  biz öyle bir camiayızki yine seçim olsun akp ye oy verenler -benim gibi- yine gider sıkılmadan oyunu verir ve derki bunun meble ne alakası var canım…
  bakanı yardımcısını müdürünü daire başkanını ben atıyorumya torpilleri bendenya….
  hiç ah vah etmeyelim biz bunları hakediyouz..
  bende oy verdim akp ye .. haram olsun son olsun

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir