23 nisan hakkında bilgi kısa

23 nisan anlam ve önemi, 23 nisan hakkında kısa yazı, bu yazımızda sizlere 23 nisanın önemi hakkında kısa kompozisyon yazacağız.

23 Nisan 1920, Türkiye’de milli mücadelenin kurumsallaştığı, milli iradenin resmiyet kazandığı bir gündür. Bugün Ankara’da Milli Mücadele’nin yönetildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış, bir gün sonra 23 Nisan günü milli bayram olarak ilan edilmiştir. ilk kutlama ise 23 Nisan 1929 tarihinde yapılmıştır, bu uygulama daha sonra çocuk bayramı haline getirilmiştir. 1979 yılında kutlamalar ilk kez uluslararası bir boyut kazanmış, altı ülkeden gelen çocuklarla birlikte 23 Nisan coşkuyla kutlanmıştır. Günümüzde yine uluslararası alanda kutlanan 23 Nisan Çocuk bayramı yirmiden fazla ülkeden çocuklarla kutlanmaktadır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada çocuk bayramı adıyla kutlanan tek resmi bayramdır.

Bu bayramın diğer bir boyutu ise ulusal egemenliktir. Milli irade, ulusal egemenlik ve hakimiyetin milletin elinde olması halkımıza yaraşır bir yönetim olan cumhuriyetin benimsenmesi ülkemiz için en önemli devrimdir. Yıllarca saltanatla yönetilen Türk halkı artık kendi iradesiyle karar vereceği yöneticiler tarafından yönetilecektir. Bu nedenle milli iradenin sembolü olan meclisin açıldığı gün milli iradenin bayramı ilan edilmiştir.

indir-6

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında Kısa Yazı Örneğiyle İlgili Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

3 thoughts on “23 nisan hakkında bilgi kısa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir