Sigara İçmenin Zararları Kısaca

Maddeler halinde sigaranın zararları kısa, sigaranın zararları nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

Sigara, anne karnındaki bebeği doğrudan etkiler. Hamilelik sırasında sigara kullanan annelerin doğurduğu çocuklarda sakat kalma ihtimali %65’tir. Bu, çok yüksek bir ihtimaldir. Gelişmiş ülkelerde, sigarayı bıraktırma kampanyaları ve verilen sağlık eğitimleri sayesinde sigara kullanım oranları azalırken, geri kalmış ülkelerde bu oran giderek artmaktadır. Türkiye, Dünya tütün sektöründeki en büyük yedinci pazar konumundadır.

İlginçtir ki İngiltere’nin en büyük, Dünya’nın ikinci büyük tütün firması British American Tobacco’nun sahibi Martin Broughton sigaranın sağlığa zararlı bir madde olduğunu itiraf ederek sigara kullanmadığını açıklamıştır.

Sigara tiryakilerinin %55’i hastalıklara yakalanma konusunda risk altındadır. Sigaraya bağlı hastalıklardan dolayı yaşanan ölümler, uyuşturucu bağımlılığı sonucu ölümlere göre 13 kat fazladır. Sigara kullanan annelerde düşük oranı yüksektir, ayrıca anne sütünde azalmalar gözlenir. Ani bebek ölümleri yaşama ihtimali yüksektir. Anne karnındaki bebeğin akciğer ve kalp gelişimi gerçekleşmeyebilir. Bebeklerde kronik hastalıkların oluşmasına neden olur.

Damar tıkanıklıklarının %90’ı sigara yüzünden oluşur.

Sigara içen insanlar, içmeyenlere göre 10 yaş daha yaşlı görünür.

Sigara içen kadın ve erkeklerde kısırlık, içmeyenlere göre 10 kat fazladır.

Tansiyon ve şeker hastalıklarıyla birlikte vücuda en fazla zararı veren sigara dumanıdır.

Günde iki paket sigara içen bir insan, Hiroşima’ya atılan atom bombasından etkilenen insan kadar radyoaktif olarak etkilenir.

indir

Sigaranın Zararları Maddeler Halinde Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir