Adalet Mülkün Temelidir Kompozisyon

Adalet mülkün temelidir sözünün açıklaması, adalet mülkün temelidir konulu kompozisyon örneği paylaşıyoruz.

Bu sözdeki mülk kelimesinin anlamı yanlış veya eksik bilinmektedir. Mülk kelimesi devlet, hükümet anlamında kullanılmaktadır. Yani bu sözle anlatılmak istenen söz toplumda bilinen “adalet insanın mallarını koruyan bir varlıktır” mantığını zıt düşer. Bu sözün anlatmak istediği ana konu adaletin devletin temeli olduğudur. Devlet, halkına adaletli davranır, halkının arasındaki sorunları adaletli ve tarafsız bir şekilde çözüme kavuşturursa o devlet kararlı bir şekilde yoluna devam eder.

Tarihte devletlerin yıkılış nedenlerine baktığımız zaman çoğunlukla adil ortamların bozulduğu, devletin vatandaşları arasında hakkı gözetmediği, yönetimlerin adam kayırdığı ve bunun gibi olumsuz davranışlarda bulunduğu için yıkıldığını görürüz. Tarihte yaşadığımız en önemli örnek ise hiç kuşkusuz Osmanlı Devleti’dir. Osmanlı gibi yüzlerce yıl ayakta kalan devletin uzun yaşam formülü ise halkları arasında adil davranmasıdır. Osmanlı Devleti sınırları içinde onlarca farklı etnisite ve dinden insan yaşamaktaydı ve Osmanlı bu insanlara yüzlerce yıl adil ve hoşgörülü bir şekilde yaklaştı. Ne zaman ki başa gelen yöneticiler insanlar arasında hakkı gözetmeden karar verdi, işte o zaman asıl yıkım başladı.

Diğer devletlerin de yaşadığı ve yaşayacakları en hazin son budur. Devletler adaletten sapar ve sadece yöneticiler kendi çıkarlarını düşünmeye başlarsa bir gün o devlet mutlaka batacaktır. Devletleri ayakta tutan en önemli kolon adalettir. Adaletin çöktüğü gün devletler de çökmüş demektir. Bu nedenle yöneticilerin mutlaka adaletli bir biçimde halkını yönetmesi gerekmektedir.

indir (3)

Adalet Mülkün Temelidir Sözünün Açıklaması Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir