Adolph Francis Alphonse Bandelier Hayatı

Adolph Francis Alphonse Bandelier Kimdir, Adolph Francis Alphonse Bandelier Hayatı Biyografi

ABD’li etnolog ve arkeolog. Yerli kabileleri üzerine yaptığı araştırma­larla tanınmıştır.

Adolph Francis Alphonse Bandelier 6 Ağustos 1840’ta Bern’de doğdu, 18 Mart 1914’de Seville’de öldü. Babası İsviçre ordusunda subay ve Bern’in ceza yargıcıydı. Annesi Rus’tu. Ailesi 1848’de ABD’ye göç etti ve Highland’e yerleşti. Highland’de okul olmadığı için Bandelier evde özel eğitim gördü. 1855’de Bern Üniversitesinin Jeoloji Bölümü’nü bitirdi. 1850 yılının sonunda Amerika’ya döndü ve bir bankada çalışmaya başladı. Bu arada Meksika tarihine ilişkin belgeler üzerinde incelemeler yaptı. Amerikan İç Savaşı’nı izleyen mali kriz yüzünden bankacılık işinde başarı­sızlığa uğraması üzerine, bütünüyle antropolojik ça­lışmalara yöneldi. 1873’de ABD’li etnolog Lewis H. Morgan’la tanıştı ve onun çizgisini izlemeye başladı.

1903’de New York Amerikan Doğa Tarihi Müzesinde çalıştı ve Columbia Üniversitesinde ders verdi. 1907’de, gözlerinde ilk katarakt belirtileri ortaya çıktı; 1909-1911 yılları arasında görme gücünü büyük ölçüde yitirdi. 1913’de ispanya’ya gitti ve burada Pueblo Yerlileri üzerine belgesel çalışmalarına devam etti. Ölümünden sonra 1916’da, New Mexico’da Bandelier Ulusal Anıtı adıyla anılan bir park kuruldu. Bu parkta, Bandelier’in incelediği Pueblo Yerlileri’nin 1100-1200 yılları arasında kurmuş oldukları yerleşim birimlerinin modelleri sergilendi.

Bandelier, özellikle Meksika, Peru ve Bolivya’da yaşayan yerlileri inceleyen ilk araştırmacılardandır.

  • Eserleri (başlıca): On the Art of W ar and Mode of Warfare of the Ancient.Mexıcans, 1877, (“Eski Meksikalılar’ ın Savaş Sanatı ve Savaş Biçimleri Üzerine”); On the Distributıorı and Tenure of Lands and the Customs With Respect to Interitance Among the Ancient Mexicans, 1878, (“Eski Meksikalılar’da Miras Sorununa İlişkin Gelenekler, Toprakların Dağılımı ve Toprak İmtiyazları Üzerine”); On the Social Organisation and Mode of Government of the Ancient Mexicans, 1879, (“Eski Meksikalılar’da Yöne­tim Biçimi ve Toplumsal Örgütlenme Üzerine”) Final Report of Investigations Among the Indiarıs of the Southıvestern United States,1890-1892 (“ABD’nin Güney­batısındaki Yerliler Arasında Yapılan Çalışmalara İlişkin Son Rapor”); The Islands of Titicaca and Koati, 1910, (“Titicaca ve Koati Adaları”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir