Ağaç Yaşken Eğilir ile İlgili Deneme Yazısı

Ağaç Yaşken Eğilir Kompozisyon, Ağaç Yaşken Eğilir ile İlgili Deneme Yazısı

İnsanın bazı alışkanlıkları kazanabilmesi küçük yaşlarda daha kolay gerçekleşir. İnsan olgunlaşıp belirli bir yaşa ulaşınca ona isteseniz de bazı şeyleri öğretemezsiniz ya da bu iş çok daha uzun zaman alır. Bu nedenle kişiye kazandırılmak istenen davranışlar ona küçük yaşlarda öğretilmelidir. Hatta bilimsel olarak incelendiğinde her davranışı kazanmanın belirli dönemleri vardır ve bunlara kritik dönem adı verilmektedir.

Bir çocuğa ne öğretirseniz onu öğrenecektir. Çünkü çocuk yeni dökülmüş bir beton gibidir ve siz onun üzerine ne koyarsanız onun izi kalır. Yaşı ilerlemiş olan bir kişi zaten belirli alışkanlıkları kazandığından siz ne yaparsanız yapın onun alışkanlıklarını değiştiremez ve ona yeni davranışlar kazandıramazsınız. Nasıl ki kurumuş bir ağacı aşağı eğmek istediğinizde o ağaç kırılırsa yetişkin bir insana da yeni bir şey öğretmek istediğinizde bu mümkün olmayacaktır. Kritik dönem atlatıldığında bir kişiye o davranışı kazandırmak çok zorlaşır ya da imkânsız hale gelir.

İnsanlara bir şey öğretmek çocuk yaşlarda daha kolay olduğundan çocuğunuza öğretmek istediklerinizi ona küçük yaşlarda öğretmelisiniz. Belirli bir yaş aralığından sonra ona bir şey öğretmek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle çocukların gelişiminde kritik dönemler atlanmamalıdır.

Ağaç Yaşken Eğilir Hakkında Kısa Yazı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

One thought on “Ağaç Yaşken Eğilir ile İlgili Deneme Yazısı

  • 19/12/2014 tarihinde, saat 20:11
    Permalink

    iyidir
    fene değpil daha iyi olabilir geliştirin

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir