Ağız Ülseri Nedir

Ağız Ülseri Nedir,Ağız Ülseri ,

Ağız ülseri altta yatan dokuyu açıkta bırakacak şekilde ağız ya da dil mukozasında (döşemesinde) zedelenme ya da oyuk oluşmasıdır. Bu tür ülserler yaygındır; herhangi bir zamanda toplumun %10′unu etkiler.

Çoğu ülser ağız içinde ya da dil üzerinde açık san veya beyazımsı er – birbirine benzer ancak, etkenleri ve şiddetleri açısından oldukça çeşitlidir. En sık ve en ağrılı olanları aftöz ve travmatik ülserlerdir.

Genellikle 2-3 mm’den daha geniş olmayan aftöz ülserler, çoğunlukla, yorgunluk, stres veya bir hastalığa yanıt olarak ortaya çıkar. Aftöz ülserlerden daha geniş olma eğilimi gösteren travmatik ülserler, bir yaralanma sonrası ortaya çıkar. Bunun nedeni kırık bir diş, aşırı sıcak yemek ya da ağız içinde veya dilde bir ısırık olabilir.

Diğer ülserler, uçuk gibi enfeksiyonlar esnasında, ağız içindeki veziküllerin tedavisiz kalarak ülsere dönüşmesiyle oluşur. Kimi zaman, geniş ve derin ağız ülserleri habis olabilir. Bazen, dil üzerindeki ülserler bir tümörün ya da anemi gibi altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Basit ağız ülserleri genellikle bir hafta içinde kendiliğinden iyileşir ve tedavi edilmeleri gerekmez. Herhangi bir eczaneden bölgeyi uyuşturarak açıkta kalan dokuyu koruyan, rahatlatıcı bir merhem ya da pastil alabilirsiniz. Bunlar yalnız ağrıyı dindirmekle kalmayıp ülserin iyileşmesini de hızlandırabilir.

İNATÇI ÜLSERLER

Ülser iyileşmezse, bir doktora danışmalısınız. Travmatik ülserlerde olduğu gibi belirgin bir sebebi varsa size önerilerde bulunacaktır. Sorunun diş yapınızdan mı kaynaklandığını anlamak için bir diş hekimine görünmeniz gerekebilir.

Tekrarlayan ağız ülserlerinden yakınıyorsanız, doktorunuz altta yatan sebebi araştırmak için sürüntü ya da kan örnekleri alabilir. Geniş bir ağız ülseriniz varsa biyopsi için bir hastaneye gitmeniz önerilebilir. Herpes simplex virüsü enfeksiyonları nedeniyle olan ülserler asiklovir adı verilen antiviral bir ilaçla tedavi edilebilir.

KORUNMA

Aftöz ülserler, vücudunuzun yorgun ya da kuvvetten düşmüş olduğunun bir işaretidir. Beslenmenizi iyileştirmeye gayret edin, gerek duyduğunuz ölçüde uyuyun ve düzenli olarak temiz havada egzersiz yapın. Yaşam biçiminizi düzenlemek, sağlık durumunuzu iyileştirecek ve sizi ülserlere daha az eğilimli kılacaktır.

————————————————————————————————————————————————————-

Ağız Ülseri Nedir Ağız Ülseri Nedir,Ağız Ülseri , Ağız ülseri altta yatan dokuyu açıkta bırakacak şekilde ağız ya da dil mukozasında (döşemesinde) zedelenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir