Ahmet Canbek Biyografisi

Ahmet Canbek 1903 yılında bugün Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin merkezi olan Nalçik’te doğdu. Kafkasya’da Sovyet iktidarının kurulması üzerine 1920 yılında, genç bir lise öğrencisiyken yurdunu terk ederek Türkiye’ye iltica etmek zorunda kaldı. İstanbul’da bir süre kaldıktan sonra Bulgaristan’a giderek liseyi Şumnu’da bitirdi (1925). Çok sayıda Kafkasya’lı mültecinin yerleştiği Çekoslovakya’da bir buçuk yıl yaşadı. Daha sonra Polonya hükümetinin Kafkasya’lı mültecilere tanıdığı olanaklardan yararlanarak Varşova’da Ticaret Akademisi’ni bitirdi. Orada Ziraat Bankası’nda çalışırken, Kafkas mülteci örgütleri ve onların yayın organlarında aktif olarak rol aldı. İkinci Dünya Savaşının patlaması ve Polonya’nın işgali üzerine 1940 yılında İstanbul’a gelerek T.C. yurttaşlığına geçti. Alpullu Şeker Fabrikası’nda dört yıl kadar çalıştı. Sonra serbest hayata atılarak uzun bir süre İstanbul’da serbest muhasebeci olarak faaliyet gösterdi ve emekli oldu (1944-1969).Ahmet Canbek Polonyadaki Kafkas siyasi göçmenleri tarafından yayımlanan ve siyasal nedenlerle sık sık ad değiştirmek zorunda kalan “Gortsı Kavkaza-Kafkasya Dağlıları” (1930) Severnıy Kavkaz-Şimali Kafkasya (1934) “Put Svoboda-Hürriyet Yolu” (1934) “Borba-Savaş” (1936) “Naşa Tsel-Bizim Dilek (1936) “Buduşeyee-Gelecek” (1936)”Natsionalnaya Mısl-Milli Fikir” (1937) “Vpered-İleri” (1937) “Naş-Kray-Ülkemiz” (1937) “Prizıv-Çağırış” (1938) vd. Rusça-Türkçe dergilerde yazarlık ve yöneticilik yaptı. Kafkasyanın yakın ve uzak tarihi ile ilgili değerli araştırmalar yayınladı. Türkiye’de bulunduğu yıllarda da “Birleşik Kafkasya” (İstanbul 1964-67) ve buna paralel olarak Almanyada Rusça olarak birkaç sayı çıkabilen “Obyedınennıy Kavkaz” (Birleşik Kafkasya Münih 1964) dergilerinin yayınlanmasında maddi ve manevi emeği geçti. Bunlarda ve İstanbul’da çıkan “Kuzey Kafkasya” dergisinde de yazıları yayımlandı. 12 Nisan 1978’de İstanbul’da öldü.

Eserleri: 

“Kuzey Kafkasyalılar Kültür ve Yardım Derneği” tarafından bastırılan “Kafkasya’nın Ticaret Tarihi” (İstanbul 1978) ve “Kuzey Kafkasya Trajedisi” (Kaf Yayınları, İstanbul 1994)

Ahmet Canbek Kimdir, Hayatı Ahmet Canbek hakkında bilgi Ahmet Canbek biyografisi Ahmet Canbek hayatı hakkında bilgi: Ahmet Canbek,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir