Ahmet Ferit Tek Kimdir Hayatı

Ahmet Ferit Tek (7 Mart 1878 – 25 Kasım 1971)

Ahmet Ferit Tek Türk siyasetçi, diplomat ve iyi bir fikir adamıdır.

Ahmet Ferit Tek Türk Ocağı’nın kurucularındandır ve derneğin resmi kuruluşundan sonraki ilk genel başkanıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk İçişleri Bakanı’dır. Son Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda, TBMM 1. Dönem ve 2. Dönem’de milletvekilliği, I. ve II. İcra Vekilleri Heyeti’nde ve 1. Hükümet ve 2. Hükümet’te bakanlık, sonrasında diplomatlık yaptı.
Ahmet Ferit Tek Fecr-i Ati döneminin kadın yazarlarından Müfide Ferit Tek’in eşi, sanat tarihçisi Emel Esin’in babasıdır.

Ahmet Ferit Tek’in, Mekteb-i Mülkiye’de ders verirken okuttuğu takrirleri Tarih-i Siyasi, Tarih-i Medeniyet adı altında basılmıştır. Her ikisi de sahalarında yazılmış ilk kitaplar arasındadır ve ders teksiri olduklarından çok az sayıda basılmışlardır.

Ahmet Ferit Tek Sinop’ta sürgün olarak bulunduğu sırada yazıp İstanbul’da yayımlattığı Turan isimli bir de kitabı vardır. Bunların dışında 1912 tarihinde Kuvvet ve Siyaset Muharebesi ile Kanun-u Esasi-yi Vilayet isimli iki önemli makalesi, Türk Ocakları yayın organı olan Türk Yurdu Dergisinde çıkmıştır. Türk Ocağı adlı makalesi 1914 tarihli Nevsal-i Milli’de yayımlanmıştır. Türk Edebiyatı Dergisinin 1973 Ekim sayısında ise 1972 Başında Dünya Umumi Siyaseti ve Türkiye isimli yarım kalmış bir makalesi kızı Emel Esin tarafından yayımlanmıştır.

Ahmet Ferit Tek Kimdir Ahmet Ferit Tek Hayatı Ahmet Ferit Tek Hakkında Bilgi Ahmet Ferit Tek (7 Mart 1878 – 25 Kasım 1971) Ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir