Ahmet Taner Kışlalı Suikastı Hakkında

Ahmet Taner Kışlalı Suikastı Hakkında Hakkında , Ahmet Taner Kışlalı Suikastı Hakkında , Ahmet Taner Kışlalı Suikastı Hakkında İle İlgili Bilgiler

Kültür eski Bakanlarindan Ankara Üniversitesi Iletisim Fakültesi ögretim üyesi gazeteci-yazar Profesör Ahmet Taner Kislali evinin önünde arabasina konulan bombanin patlamasi sonucu hayatini kaybetti.

Kislali(21.10.1999)da saat:09.30 siralarinda Engürü 84 sitesindeki 3 numarali evinden çikti. Evinin önünde park halinde bulunan 06 GK 377 plakali Volkswagen Passat marka aracinin ön camina birakilan poseti alan Kislali’nin poseti sallamasi sonucu patlama meydana geldi.

Patlama sonucu Kislali kolunu kaybederken etrafta bulunan site bekçisi ve esi derhal ambülans çagirdi ve durumu jandarmaya bildirdi. Kislali hastaneye kaldirilirken kopan kolu daha sonra bulundu ve hastaneye gönderildi. Agir yarali olarak Bayindir Tip Merkezi’ne kaldirilan Kislali tüm çabalara karsin hayatini kaybetti.

Hastaneden yapilan açiklamada Ahmet Taner Kislali’nin saat 10.02’de kalp ve solunum fonksiyonlari durmus durumda getirildigi belirtildi. Yapilan bütün müdahalelere ragmen Ahmet Taner Kislali’nin saat 10.25’te hayatini kaybettigi bildirildi.

Saldiriyi yasadisi IBDA-C örgütünün gerçeklestirdigi yolunda iddialar ortaya atildi.

Ahmet Taner Kislali’ya saldirinin gerçeklestirildigi evinin önünde genis güvenlik önlemleri alindi. Evin Çayyolu semtinde bulunmasi dolayisiyla çalismalar agirlikli olarak jandarma ekiplerince yürütüldü. Emniyet yetkilileri ile savcilik makamlari da olay yerinde inceleme yaptilar. Bu arada Ahmet Taner Kislali’nin cenazesi hastaneden alinarak Adli Tip Kurumu’na götürüldü.

Kislali`ya bombali saldirinin meydana geldigi olay yerinde durumlarindan süphelenilen 2 kisi gözaltina alindi. Il Jandarma Alay Komutanligi’ndan bir binbasinin talimatiyla gözaltina alinan ve kimliklerini ibraz edemeyen kisilerin Engürü Sitesi`ne yakin bir baska sitede bahçivan ve bekçi olduklari bildirildi.

Kislali`ya yapilan bombali saldirinin tanigi sitenin bahçivani Arif Emirhan Kislali’nin arabasinin ön cami üzerinde bulunan poseti eline aldigi sirada büyük bir patlamanin meydana geldigini bildirdi.

Il Jandarma Komutanligi’nca olayin görgü tanigi olarak bilgisine basvurulan sitenin bahçivani Arif Emirhan olayin saat 09.30 siralarinda meydana geldigini belirterek “Hoca evinden çikti önce kapiyi açarak arabasina bindi. Daha sonra arabanin önündeki poseti görerek tekrar arabasindan indi. Ön cam üzerinde duran poseti eline aldigi sirada büyük bir patlama meydana geldi“ dedi.

Patlama sirasinda Ahmet Taner Kislali’nin sol kolunun koptugunu gördügünü ve Kislali’nin patlamanin siddeti ile firladigini ifade eden Emirhan bunun üzerine hemen yardima kostugunu bildirdi.

Bu arada Içisleri Bakani Sadettin Tantan olay yerinde incelemelerde bulundu. Tantan saat 11.25 siralarinda geldigi olay yerinde Il Jandarma Alay Komutani Albay Kemal Bayalan yardimcisi Yarbay Ali Öz ve Emniyet Genel Müdür Vekili Turan Genç`ten bilgi aldi.

Içisleri Bakani Tantan incelemelerinin ardindan yaptigi açiklamada DGM Bassavciligi ve güvenlik güçlerinin olay yerindeki bulgular üzerinde çalistiklarini belirtti. Sadettin Tantan gerekli açiklamanin incelemelerin tamamlanmasinin ardindan yapilacagini kaydetti.

”Olayi üstlenen olup olmadigina” iliskin bir soru üzerine sorusturmanin gizli yürütüldügünü ifade eden Tantan bu asamada bu konuda bir açiklama yapilmasinin dogru olmadigini söyledi.

Öte yandan ”mücadele arkadasim” dedigi Ahmet Taner Kislali’nin yakin dostu oldugunu belirten emekli mühendis Hüseyin Ugurlu Bakan Tantan’a “Bu ahlaksizlar taninmiyor mu? Sizler tecrübeli insanlarsiniz elinizde bunlarin listesi yok mu?“ diye seslendi.

 

Ahmet Taner Kışlalı Suikastı Hakkında Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir