Akira Yoshizawa Biyografi

Akira Yoshizawa Biography Hayatı Hakkında Bilgiler

Bugün 13 Mart 2012 Akira Yoshizawa’nın 91. yaş günü. Akira Yoshizawa ‘yı önemli Origami sanatçısını bugün anmamak olmaz. Peki  kimdir Akira Yoshizawa ? 

Akira Yoshizawa 14 Mart 1911 tarihinde Japonya’da dünyaya gelmiştir. Kağıt katlama sanatı olan origamiyi bütün Japonlar gibi geleneklerinin bir parçası olarak tanıdı. Tokyo’da bir fabrikada çalışırken boş zamanlarını da origamiye ayıran Yoshizawa 1937 yılında fabrikadan ayrılıp tüm zamanını origamiyle uğraşarak geçirmeye karar verdi. Akira Yoshizawa Biyografisi Akira Yoshizawa Hayatı Hakkında Bilgiler

Yoshizawa’nın yaptığı origami çalışmaları ilk olarak 1944 yılında Isao Honda tarafından yayınlanan Origami Shuko isimli kitapta yer aldı. Ama origami kariyerinin asıl başlangıcı 1951 yılında Asahi Grafik dergisi için hazırladığı 12 Hayvanlı takvim modeli oldu.
Yoshizawa’nın kendisine ait ilk origami kitabı “Yeni Origami Sanatı” (Atarashi Origami Geijutsu)’dır. Kitabı 1954 yılında yayınlamıştır. 1954 yılında aynı zamanda Tokyo Uluslararası Origami Merkezini kurmuştur. Akira Yoshizawa Biyografi Akira Yoshizawa
Origaminin en büyük üstadı olarak kabul edilen Akira Yoshizawa Islak Origami tekniğini bulan kişidir. Bu teknikle daha gerçekçi figürler katlamıştır.
Akira Yoshizawa 14 Mart 2005 tarihinde yaşamını kaybetmiştir.

Akira Yoshizawa Biography Akira Yoshizawa Kimdir Akira Yoshizawa Hayatı Biyografi

13 Mart 2012 eokulegitim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir