Alberto Carlo Kimdir

Alberto Carlo Kimdir,Alberto Carlo Hayatı ve Biyografi

(1798-1849)

Sardinya (Piyemonte) kralı. İtalyan Birliğinin gerçekleşmesi için ilk adımları atmıştır.

2 Ekim 1798’de Torino’da doğdu. 28 Temmuz 1849’da Portekiz’de Porto kentinde öldü. Charles Albert adıyla da anılmaktadır. Carignano Prensi Carlo Emanuele ile Saksonya Prensesi Maria Christianataın oğludur. 1800’de babasının ölümü üzerine Savoie ve Piyemonte prensi oldu. Cenevre ve Paris’te öğrenim gördü. Fransız Devriminin getirdiği liberal ve milliyetçi düşüncelerin etkisinde kaldı.

1814’de Torino’ya döndü. 1819’da Savoie dükü III.Ferdinando’nun kızı Maria Teresa ile evlendi. Liberaller’in gerçekleştirdiği 1821 Piyemonte ayaklanmasının ardından I.Vittorio Emanuele tahttan çekildi. Yerine tahta çıkacak olan Carlo Felice o sırada Modena’da bulunduğundan Carlo Alberto geçici olarak kral naibi oldu. Ayaklanmacıların isteği doğrultusunda 1812 tarihli İspanya Anayasasını kabul etti. Ancak, Avusturya’dan yana olan Carlo Felice başa geçer geçmez yeni anayasayı yürürlükten kaldır­dı ve Carlo Alberto’yu Floransa’ya sürdü.Avusturya’nın desteklediği Carlo Felice’nin güçleri Liberaller’i Novara yakınlarında bozguna uğrattı. Liberal önder­ler İspanya ve Fransa’ya sığındılar.

Fransa’ya geçen Carlo Alberto, 1823’de Fransa’da monarşi yönetimini geri getirmek için düzenlenen İspanya seferine katıldı. Ertesi yıl İtalya’ya döndü. 1831’de Carlo Felice’nin ölmesi üzerine Sardinya kralı oldu. Güçlü bir ordu kurdu. 1833-1834’de Cumhuriyetçi Mazzini yanlılarının ayaklanmasını şiddetle bastırdı

1847’de Avusturya’nın Ferrona’yı işgal etmesi üzerine başkaldıran halkı Milli Kurtuluş Ordusuyla destekledi. Ardından 1848’de tüm Avrupa’yı saran devrim havasından etkilenerek 13 Mart 1848’de bir anayasa ilan ederek Cesare Balbo’ya ilk meşruti hükumeti kurma görevini verdi. Hemen ardından liberal milliyetçilerin yardımlarına da güvenerek İtalyan Birliği’nin oluşması için bir engel olarak gördüğü Avusturya’ya savaş açtı. Önce Lombardiya’yı ele geçirdiyse de daha sonra Temmuz 1848’de Custozza’ da, Mart 1849’da da Mortora vc Novara’da yenilgiye uğradı. Bu bozgunların ardından tahtım oğlu Il.Vit- torio Emanuele’e bırakarak Portekiz’e gidip bir manastıra kapandı ve ölene dek ülkesine dönmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir