Aleksandr Glazunov Hayatı

Aleksandr Glazunov Kimdir,Aleksandr Glazunov Hayatı ve Biyografi

(1865-1936)

Rus, besteci. Rus Beşlerinin geleneğini sürdürmüş ve Avrupa’da tanınmamalarından rol oynamıştır.

Aleksandr Konstantinoviç Glazunov 10 Ağustos 1865’de Petersburg’da (şimdi Leningrad) doğdu, 21 Mart 1936’da Paris’de öldü. Dokuz yaşında piyano derslerine başladı, on üç yaşında da ilk beste deneme­lerini yaptı. Balakirev’in önerisiyle, Rimski-Korsakov’ un öğrencisi oldu. 1881’de onun denetiminde ilk senfonisini besteledi. Yapıt, Balakirev’in yönetiminde seslendirildi. Glazunov bunu izleyen yapıtlarıyla, oldukça genç bir yaşta Rusya’nın en önemli bestecilerinden sayılmaya başladı. Birinci Senfoni’sinin 1884’de Liszt’in yönetiminde seslendirilmesiyle de Avrupa’nın ünlü bestecileri arasına girdi. 1893’de de Chicago’ Sergisi için bir Zafer Marşı bestelemesi istendi.

Zengin bir müziksever olan Belayev’den destek gördü, bir süre onun kurduğu müzik yayın evini yönetti. 1899’da çalgı lama öğretmeni olarak Petersburg Konservatuvara atandı. 1905-1928 arasında aynı kuruluşun yöneticiliğini yaptı. 1917 Devrimi’ne yakınlık duymadığı halde, SSCB’de kalmayı yeğledi, resmi görevlerini yürüttü ve Halk Sanatçısı sanını aldı. 1928’de ülkesinden ayrılarak Fransa’ya yerleşti. Bu kararında, yeni rejimi benimsememesinin yanı sıra, 1910’lardan sonra sanatında gelişme gösterememesi de rol oynamıştı. Umduğunu bulamadığı bir ABD turnesinin ardından, son yıllarını geçirdiği Paris’e döndü.

Glazunov, ilk müzik eğitimini aldığı dönemde, Rus Beşleri’nin etkisinde kalmış, bu eğilimin sürdürücüsü olarak yetişmiştir. Ayrıca, 1884’de Weimar’da tanıştığı Liszt’ten ve giderek Wagner ile Çaykovski’ nin müziğinden de etkilenmiştir. Yine de müziğinde, Rus Beşlerinin çizdiği çerçeveyi aşan özellikler pek görülmez. En çok Brahms’dan etkilenmiş, onun gibi yerleşik anlayışa bağlı kalarak müziğinde sistemli, yetkin bir yapı oluşturmaya yönelmiştir.

Dönemindeki yeni yöneliş ve arayışlarla, onlara tepki duymak dışında hemen hiç ilgilenmemiştir.

  • Eserleri (başlıca): Orkestra Müziği: Stenka Razin, 1885, senfonik şiir; Scenes de Ballet, 1895, (Bale Sahnele­ri); Orta Çağlardan, 1903, süit; Keman Konçertosu, 1905; 8 senfoni. Bale: Raymonda, 1896; Mevsimler, 1899. Oda Müziği: Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, 1888.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir