Alexander Prokhorov Kimdir

Alexander Prokhorov Kimdir, Alexander Prokhorov Hayatı Biyografi

SSCB’li fizikçi. Basov ile birlikte, maser ve laserin çalışma ilkelerini belirlemiş­tir.

Aleksandr Mihayloviç Prohorov 11 Temmuz 1916’da Avustralya’nın Atherton kentinde doğdu. 1923’de ailesiyle birlikte SSCB’ye döndü ve 1939’da Leningrad Devlet Üniversitesini bitirip, SSCB Bilimler Akademisi’nin Moskova’daki Lebedev Fizik Enstitüsünde araştırmacı olarak çalışmaya başladı. 1954’de bu enstitünün Salınımlar Laboratuvan’nın yöneticiliğine, 1972’de de aynı enstitünün başkan yardımcılığına getirildi.

1958’de Moskovadaki Lomonosov Üniversi­tesinde profesörlüğe atanan Prohorov, maser ve laserin yapımına olanak tanıyan çalışmaları nedeniyle 1959’da Lenin Ödülü’nü, 1964’de Basov ve Townes ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü aldı. SSCB Bilimler Akademisi’ nin 1960’da yazışma üyeliğine, 1966’da tam üyeliğine, 1970’de Başkanlık Kurulu üyeliğine seçildi ve iki kez Lenin madalyasıyla ödüllendirildi. Lebedev Enstitüsündeki yöneticilik görevini, ayrıca 1970’ten bu yana sağlanıyordu.

Çubuk içinde oluşan laser ışını­nın iki uçtaki aynalardan ileri-geri yansıyarak çubuğu birçok kez boylamasına geçmesiyle zincirleme etkileşim başlıyor ve sonuçta çok güçlü laser ışını bir uçtaki gümüş kaplamadan dışarı fırlıyordu.

Lazer ışınının, uygulamada büyük önem taşıyan üç temel özelliği, çok güçlü ve tek renkli olması, üstelik dağılmadan yayılan dar bir demet oluşturmasıdır. Bu ışınların çok güçlü olması, alışılmış ışık kaynaklarında ancak pek az bir bölümü görünür ışık bölgesine düşen enerjinin lazerde tümüyle ışığa dönüşmesinden, tek renkli olması ise ışığa dönüşen tüm enerjinin yalnızca belli bir dalga boyutıda toplanmasın­dan ileri gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir