Ali Kuşçu Buluşları

Ali Kuşçu’nun Buluşları Nelerdir

İstanbul’un meridyen ve paralellerini ölçmüş ve farklı Güneş saatleri de yapmıştır. Ali Kuşçu’nun medreselerde matematik derslerinin eğitiminin verilmesinin önemli rolü olmuştur. Verdiği dersler normalin çok üstünde rağbet görmüş ve dönemin önemli bilim insanlarınca da izlenmiştir. Ayrıca dönemin matematikçilerinden Sinan Paşa da talebelerinden Molla Lütfi vasıtası ile Ali Kuşçu’nun öğretilerini takip etmiştir. En nihayetinde etkisi 16. yüzyılda sonuçlarını verecektir.

Ali Kuşçu’nun uzay bilimi ve matematik alanında yazmış olduğu iki önemli eseri vardır. Bunlardan bir tanesi, Otlukbeli Savaşı sırasında tamamlanıp zaferden sonra Fatih’e sunulduğu için “Fethiye” adı verilen astronomi eseridir. Kitap üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde gezegenlerin küreleri incelenmekte ve gezegenlerin hareketleri anlatılmaktadır. Bir sonraki bölümünde Yeryüzünün şekli ve yedi iklim üzerinedir. Final bölümde ise Ali Kuşçu, Yer’e ilişkin boyutları ve gezegenlerin mesafelerini vermektedir.

Döneminde hayli aktif olmuş olan bu astronomi kitabı bir el kitabı özelliğindedir ve yeni bulgular ortaya koymaktan ziyade, medreselerde astronomi eğitimleri için yazılmıştır. Ali Kuşçu’nun bir diğer önemli yazılı metni ise, Fatih’in adına ithafen Muhammediye adını verdiği matematik kitabıdır.

Ali Kuşçu Buluşları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 thoughts on “Ali Kuşçu Buluşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir