Alkol ve Uyuşturucu Kullanan Kişilerin Davranışlarında Ne Gibi Değişiklikler Gözlenebilir

Alkol kullanan kişinin ruh sağlığında ve davranışlarında ne gibi değişiklikler gözlenebilir hakkında kısa yazı paylaşacağız.

Alkol, pek çok kimyasal maddenin bileşiminden meydana gelen bir maddedir. Fazla kullanıldığı taktirde kanda daha fazla tepki uyarır ve bağımlılık yapar. Bu nedenle alkol kullanımında aşırıya kaçmamak gerekir.

Alkol keyif veren bir madde olmasına rağmen oldukça ağır ve vücut için zararlı bir maddedir. Şöyle ki: Alkol dezenfektan, parfüm, kolonya gibi maddelerde kullanılan ağır asidik bir maddedir. Alkol, içkilerle birlikte vücuda alındıktan sonra kısa sürede kana karışır ve bu yolla pek çok hücreye ulaşır. Daha sonra sinir sistemi bu durumdan olumsuz etkilenir ve alkol kandan çıkana kadarki sürede sinir sistemi ve beyin doğru karar verme, dengeli hareket ve konuşma yetilerini geçici bir süre için tamamen veya kısmen kaybeder. Bu nedenle sarhoş insanlar mantıklı cümleler kullanamaz, yalan söyleyemez, doğru kararlar veremez, refleksleri zayıflar ve dengeli yürüyemezler. Ayrıca davranışlarında kısa süreli ani değişikliklere de rastlanabilir. Mesela birden sinirlenebilir ve birkaç dakika içinde tekrar eski hallerine dönebilirler. Alkol göz sinirlerini tahrip ederek geçici veya kalıcı körlüğe de neden olabilir.

images (1)

Alkolün İnsanlardaki Olumsuz Etkileri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir