Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir

Bu yazımızda, sizlere Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir?

Dünya üzerinde her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte insanların enerji ihtiyacı da her alanda artmaya başlamıştır. İhtiyaç duyulan enerjiyi tedarik etmek için insanlar, çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Günümüzde, çeşitli alanlarda yapılan bazı faaliyetler sonucunda enerji üretilebilmektedir.

Enerji üretimi denildiğinde, yenilenebilen ve yenilemeyen kaynaklar olmak üzere iki tür kaynaktan faydalanılmaktadır. Dünya üzerinde uzun zaman boyunca enerji ihtiyacı, yenilenemeyen kaynaklar olan fosil yakıtlardan karşılanmıştır. Ancak günümüzde yapılan yatırımlar sayesinde doğa dostu enerji üretim sistemleri geliştirilmiştir. Bu yenilenebilir, doğadostu enerji kaynaklarına bizler, alternatif enerji kaynakları adını vermekteyiz.

Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir

  • Rüzgar Enerjisi

Yoğun rüzgarın olduğu tepelere rüzgar türbinleri kurulur. Bu türbinler, rüzgarın etkisi ile dönerler ve bu sayede elektrik enerjisi üretimi yapılır.

  • Güneş Enerjisi

Modern teknoloji ile üretilen güneş paneli sistemlerin sayesinde güneşten gelen ışıkların depolanması ve bu ışıktan elektrik enerjisi üretilmesi mümkün hale gelmektedir.

  • Jeotermal Enerji

Yeraltında bulunan bazı su kaynakları, kaynağa değen magma sayesinde ısınır ve buharlaşır. Bu buharlaşmanın etkisi ile elektrik enerjisi üretilebilmenin yanı sıra bu sıcaklık, konutların ısıtılmasında da kullanılabilmektedir.

  • Biyokütle Enerjisi

Bitki ve hayvan gibi canlıların atıklarından ortaya çıkan gaz, çeşitli şekillerde depolanarak bunlardan elektrik enerjisi üretimi yapılabilir.

  • Nükleer Enerji

Radyoaktif özelliğe sahip uranyum vb. elementlerin çeşitli işlemlerden geçirilmesi sonucu açığa çıkan enerjiden, elektrik enerjisi üretimi yapılabilmektedir.

Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir