Ampulün Parlaklığı Neye Göre Değişir

Ampulün parlaklığını etkileyen faktörler, bu yazımızda sizlere ampulün parlaklığı neye göre değişir hakkında bilgi vereceğiz.

Ampuller belli elektrik akımlarına göre çalışır. Belli bir direnç eşiğinden sonra ampulün patlama tehlikesi olduğu için elektrikte ve aydınlatmada direnç çok önemlidir. Direnç artışında ampulün parlaklığı azalmaktadır. Çünkü direnç elektrik karşısında bir duvar vazifesi görecek, ampule ulaşan elektriği azaltacağı için ampulün parlaklığı da azalacakıtr.

Direnç azalması durumunda ise tam tersi bir durum söz konusu olur. Yani elektrik duvarı ince olduğu için ampule daha fazla elektrik gider ve ampul daha fazla parlar. Direnç elektrik akımını ileten maddenin türüne göre farklılık gösterir. Direncin en az olduğu elektrik ileticileri bakır ve gümüş olduğu için genellikle bu madenler elektrik kablolarında kullanılır. Böylece elektrikte verimlilik sağlanır.

Kısaca özetlemek gerekirse direnç az olduğu zaman elektrik lambası fazla parlarken direnç fazla olduğu zaman lamba fazla parlamaz ve tıpkı bir gece lambası gibi loş ışık verir.

01c30f05c4820cb7b3b4f2b5f45d025f_1277663953-1

Ampulün Parlaklığı Neye Bağlıdır Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Ampulün Parlaklığı Neye Göre Değişir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir