Anadolu’nun Türkleşmesinde Türk Büyüklerinin Rolü

Anadolu’nun Türkleşmesinde Türk Büyüklerinin Rolü, Anadolu’nun Türkleşmesinde katkısı olan kişiler kimlerdir kısaca bilgi verelim.

Anadolu’nun Türkleşmesi evresinde Ahi Evran, Mevlana, Yunus Emre gibi düşünürlerin Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli etkileri olmuştur.

Mevlana’nın Anadolu’nun Türkleşmesinde Etkisi:

Mevlana, Anadolu’nun Türkleşmesi döneminde Türk sözcüğü ile Müslümanlığı da kastetmiştir. Mevlana’nın 13. yüzyılın başlarında bugünkü Afganistan ve Özbekistan sınırının yakınında bulunan Belh şehrinde yaşamışlardır. Bu şehir, Mevlana’nın doğduğu senelerde Harzemşahların yönetimindeydi. Mevlana ise Bu alandaki Horasan bölgesini Anadolu’ya bağlayan güçlü bir bağ olmuştur.

Ahi Evran’ın Anadolu’nun Türkleşmesinde Etkisi:

Ahi Evran da tıpkı Mevlana gibi Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli adımlar atmıştır ve Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli bir isim haline gelmiştir.
Özellikle Ahi Evran’ın Ahilik teşkilatını kurması Anadolu’daki Türkleşme adına önemli bir adım olmuştur. Ahilik teşkilatı ile önce esnaflar arasında dayanışma sağlamıştır, daha sonra Türkleşme yolunda çalışmalarına esnaflardan başlamıştır. Böylece Türklemşme sürecindeki önemli bir Türk büyüğü olmuştur.

Yunus Emre’nin Anadolu’nun Türkleşmesinde Etkisi:

Yunus Emre’nin de Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli çalışmaları olmuştur. Yunus Emre,dil, din,ırk ayrımcılığı yapmayan, öğretici şiirleriyle insanlara seslenmiştir. Türkleşme sürecinde insanlara mesajlarını öğretici yani didaktik şiirleriyle seslenmiştir.İnsanlara şiirleriyle mesajlar vermiştir.

6 thoughts on “Anadolu’nun Türkleşmesinde Türk Büyüklerinin Rolü

 • 24/12/2016 tarihinde, saat 09:06
  Permalink

  çok kısa birazdaha uzun olsa daha iyi olurdu

  Yanıtla
 • 30/11/2015 tarihinde, saat 21:53
  Permalink

  biraz daha uzun olsaydı sevinirdim lütfen biraz daha uzun yazın

  Yanıtla
  • 13/12/2017 tarihinde, saat 18:52
   Permalink

   Sen nerde oturuyon tanıdık geldi isim

   Yanıtla
 • 12/02/2014 tarihinde, saat 23:41
  Permalink

  yarım dönem uzadı okulun

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir