Ankara’nın Başkent Oluşu İle İlgili Yazı

Bu yazımızda, sizlere Ankara’nın Başkent Oluşu İle İlgili Yazı Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Ankara’nın Başkent Oluşu

Tarihin eski dönemlerinden günümüze dek gelen süre içerisinde Türk milleti, farklı coğrafyalarda pek çok devlet kurmuş ve yönetmiştir. Tarihin her döneminde Türklerin kurduğu devletler alanında kuvvetli, uzun ömürlü olmuştur. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de Türklerin vatanına olan bağlılığı olmuştur.

Uzun yıllar boyunca üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti, zaman içerisinde zayıf düşmeye başlamıştır. Yüzlerce yıl boyunca ülkemize göz diken düşmanlar, I. Dünya Savaşı ile birlikte istediklerini elde etmiş ve Osmanlı yönetimine fiilen el koymayı başarmış, devleti yönetmeye başlamışlardır. Ancak bu, Türk milleti için bir son olmamıştır.

Kurtuluş Savaşı döneminde tüm halk tek yumruk olup düşmanı yurttan kovmasını bilmiştir. Dört bir yandan gelen saldırılara karşı Atatürk, Samsun’a çıkışından itibaren savunma stratejileri geliştirmiş, halkı kendi etrafında toplamayı başarmıştır.

Bu dönem içerisinde halkın milli mücadeleye bağlılığı, büyük önem taşımaktaydı. Anadolu topraklarının pek çok bölümünde bulunan Atatürk, Ankara halkına farklı bir ilgi duyuyordu. Ankaralılar, davalarına bağlı ve özgürlük yanlısı tavırları ile Mustafa Kemal’in yanında saf alıyorlardı. 

O dönemde Ankara, doğal savunma hatlarının bulunduğu bir bölgeydi. Bununla birlikte milli mücadelenin idare edilebileceği bir karargâh gerekiyordu. Konu üzerine yoğunlaşan Mustafa Kemal, 13 Ekim 1928 tarihinde meclise sunduğu yasanın kabul edilmesi ile birlikte Ankara’yı sonsuza dek Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan etti.

Ankara’nın Başkent Oluşu İle İlgili Yazı Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir