Ankara’nın eğitime ilgisi yüksek

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan da Ankara’nın eğitime düşkün olduğunu belirterek geçtiğimiz sene mezun olan lise ve ortaokul öğrenci sayılarını açıkladı.

Lise birinci sınıfa kayıt olan öğrenci oranı yüzde 95. Bu şu demek, Ankara’da aslında fiilen zorunlu eğitim 13 yıla çıkmış durumdadır. 5 yaş grubundaki çocukları da anaokuluna alıyoruz. Dolayısıyla Ankara’da resmen olmasa da fiilen eğitim 13 yıla çıkmış sayılabilir” diye konuştu.

Okullaşma oranı arttıkça derslik ihtiyacının da arttığını belirten Aydoğan, 9 yıldan beri uygulanan Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi kapsamında Ankara’ya yaklaşık 400 milyon TL civarında hayırsever katkısı olduğunu bildirdi.

Hayırsever Göğüş de kızı Filiz Göğüş ile birlikte eğitime yardımcı olmak istediklerini ifade ederek, ülkenin ancak eğitimle kalkınabileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Yüksel ile hayırsever Göğüş arasında protokol imzalandı. Yüksel, Göğüş’ü alnından öperek, katkılarından dolayı teşekkür etti.

Protokol, 425 bin TL bağış yaparak, 80 öğrenci kapasiteli, 4sınıflı, “Ayşe-Filiz Göğüş Anaokulu” adını taşıyan bir anaokulu yapılmasını içeriyor.

2003-2012 yılları arasında Eğitime Yüzde Yüz Destek Projesi kapsamında, toplam 2 bin 186 derslik karşılığı 241 proje imzalandı, projelerin toplam tutarı ise 400 milyon 53 bin 500 TL olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir