Arthur C. Clarke Biyografisi

Arthur C. Clarke 

Sör Arthur Charles Clarke 16 Aralık 1917, Minehead, Somerset, Birleşik Krallık – Mart 2008, Kolombo, Sri Lanka, arasında yaşamış İngiliz Şövalyelik Nişanı’na sahip İngiliz mucit ve bilimkurgu yazarı.

Yazdığı bilimkurgu romanı 2001:A Space Odyssey ve yönetmen Stanley Kubrick ile birlikte çalıştığı aynı isimli film ile meşhurdur. Aynı zamanda Mysterious World adlı İngiliz televizyon serisisin yapımcılığını ve sunuculuğunu da yapmıştır. Clarke, Robert A. Heinlein ve Isaac Asimov’la birlikte, bilimkurgunun “üç büyük yazar”ından biri olarak kabul edilmektedir.

Clarke 1941–1946 yılları arasında Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde radar eğitmeni ve teknisyeni olarak çalıştı. 1945 yılında teklif ettiği “uydu iletişim sistemi” önerisinden dolayı 1963’de Franklin Institute Stuart Ballantine’den altın madalya kazandı. 1947–1950 yılları arasında ve daha sonra tekrar 1953’te “British Interplanetary Society” (İngiliz Gezegenlerarası Topluluğu) başkanlığı yaptı.

Clarke dalışa olan merakından dolayı 1956 yılında Sri Lanka’ya yerleşti ve ölümüne dek orada yaşadı. 1998 yılında İngiliz Krallığı tarafından şövalye ilan edildi ve 2005 yılında Sri Lanka’nın en yüksek sivil onuru Sri Lankabhimanya ile onurlandırıldı.

Arthur C. Clarke Kim.? Arthur C. Clarke Kimdir? 2001: Bir Uzay Destanı yazarı kimdir Arthur C. Clarke Sör Arthur Charles Clarke 16 Aralık 1917, arthur c. clarke biyografisi, arthur c. clarke hakkında, arthur c. clarke hayatı, arthur c. clarke kitapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir