Askerdeyken KPSS Tercihleri Nasıl Yapılır

KPSS Tercihi Askerde iken nasıl yapılacak, Askerdeyken KPSS tercihleri nasıl yapılır

Bu yılın yapılan KPSS için tercihler devam ederken üyelerimizden gelen askerlikle ilgili soruları yanıtlıyoruz.

Askere gidişlerde yeni bir döneme girildi ve son KPSS tercihleri sürüyor. Adaylar, askere gittiklerinde tercihlerini nasıl yapacaklarını, atamalarının nasıl olacağını merak ediyorlar.

Devlet Personel Başkanlığı, KPSS ile ilgili konularda bilgi vermek için yetkili makamdır. Bu sorunlara yanıtı ise şöyledir:

”Yerleştirme işlemleri sonucunda bir kuruma yerleşmeye hak kazanmış adaylar eğer bu süreçte askerlik yapıyorlarsa, yerleşme hakkı kazandıkları kuruma durumlarını bildirmeli ve askerlik süreçlerinin bitiminde ilgili kuruma başvurarak atamalarını talep etmelidirler.”

Danıştay ise askerliklerini yapan adayların atamalarının iptal edilmesini yasalara aykırı kabul etmiştir.

Askerliğin uzun ya da kısa süreli olması fark etmez. 2 türlü de adayların hakları saklı tutulur ve kurumların herhangi bir süre sınırı yoktur. Adaylar döndüklerinde atamaları işleme sokulur.

Sözleşmeli personeller için de herhangi bir istinai durum söz konusu değildir.

Askerlik yapmakta olanların internet üzerinden tercihlerini yapma hakları vardır. Bu kişilerin başvurdukları kuruma vermeleri gereken belgeler:
1) Askerlik yaptıklarını belirten onaylı evrak

2) Yerleşme hakkı kazandıkları kontenjanın askerlikleri bitene kadar saklı tutulmasını talep eden dilekçe

İşe başladıktan sonra askerlik yapmaya gidenler artık aday konumunda değiller ve çalıştıkları kuruma gereken evrakları teslim ederek askere gidebilirler.

Askerlikleri bittikten sonra Devlet Memurları Kanunu gereğince 30 gün içerisinde göreve başlamaları gerekmektedir. Askerlik dönüşü belirtilen sürede işe başlamayanlar çekilmiş sayılırlar ve 1 sene boyunca herhangi bir resmi kuruluşta çalışamazlar. Fakat geçici veya sözleşmeli personel olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir