Askeri Liseye Nasıl Girilir

Salı, 2 Temmuz 2019, 1:23 | Bilgi Paylaşımı | 759 Comments
by admin

Askeri Liselere Giriş

Askeri liselere nasıl girilir, bu yazımda Askeri Liselere Giriş şartlarından okunması gereken okullara kadar Askeri Liseye girmek için gerekli aşamaları anlatacağız. Askeri liseler, ortaokulu bitirdikten sonra öğrencilerin girebileceği liseler arasında yer alan ve asker yetiştiren sözleşmeli okullardır. Askeri liseye girmek isteyen öğrenciler öncelikle askeri lisenin her sene yaptığı genel yazılı sınavlarına girebilmek için başvurmalıdır. Başvuru sırasında gerekli olan sınav harcı olan 45 TL’lik bir ücreti Ziraat Bankasına yatırması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra sınav tarihi beklenmelidir. Askeri liselere giriş sınavı toplam 100 sorudan oluşmaktadır. Bu 100 soru kendi içerisinde 25’er adet olmak üzere Matematik, Fen, Sosyal ve Türkçe sorularından oluşmaktadır. Sınavdan 70-80 arası alan karaya, 80-90 arası alan kişiler deniz veya karaya, 90-100 arasında alan kişiler ise hava, kara veya deniz kuvvetleri üzerine okuyabilmektedir.

als

Sınava giren kişiler eğer ki sınavı kazanırsa ikinci aşamada spor sınavlarına, yani mülakata girer. Bu mülakat sınavında kişi 400 metre koşu, top fırlatma, mekik ve uzun atlama gibi sınavlardan geçirilir. Belirli parkurlarda süreli yarışmalardan geçirilirsiniz. Mülakat sonrasında sağlık kontrolü yapılır. Sağlık kontrolünde vücudunuzun her yeri incelenir ve genel kontroller yapılır. Sağlık kontrolünden geçen kişiler içinde üçüncü aşama sınavı başlar. Bu aşamada rütbeli subaylar size sorular sorar ve bu sorulara sözlü olarak cevap ister. Verdiğiniz cevaplar ve ikinci aşamadaki performansınız puanlanır. Bu puanlara sınav puanınızda eklenerek ortalama puanınız çıkartılır. Bu puana göre Askeri liselere, belirli mevkilerde başlarsınız. Mülakat sırasında ne kadar yüksek puan yapılabilirse, öğrencinin askeri liseye başlama mevkisi de o kadar yüksek olmaktadır.

eokulegitim.com

759 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Askeri Liseye Nasıl Girilir"

 1. Yüksel dedi ki:

  Ben 9.sınıftayım askeri okul sınavlarına gire biliyormuyum

 2. Aysima ÇAKMAK dedi ki:

  ya ben bir bayan olarak askeri liseye gitmek istiyorum acaba mümkün mü? mümkünse şartları neler? şimdiden teşekkürler…

 3. Kenan dedi ki:

  Askeri liseler OHAL kapsamında 15 Temmuz 2016’da kapatıldı. Asker olmak isteyen kardeşlerim asker olmak için artık lise son sınıfta Milli Savunma Üniversitesi sınavlarına girmeniz gerekmekte.

 4. barış dedi ki:

  ben 10.sınıfım ve askeri liseye gitmek istiyorum. gidebilir miyim? şimdiden teşekkürler

 5. şehmus dedi ki:

  Halihazırda Anadolu lisesinde 9. sınıf öğrencisi olan bir birey askeri lise sınavına girmek için ne yapmalıdır?

  • İsmail Can dedi ki:

   Knk cevap veren olmadımı sana bende Anadolu lisesindeyim 9. Sınıf, askeri lise sınavına girmek istiyorum.

   • Alper dedi ki:

    Aynen kardeşim bende gitmek istiyorum 9. sınıftayım kapanması hayallerimi yıktı ya.

 6. Emirhan dedi ki:

  Boyum ayakkabısız 1.73 yemek yemeden üstümde herhangi bir ağırlık yokken 57 kg 1 dakikada 100 mekik 15 m top atabiliyorum koşuda biraz kötüyüm 400 m yi 45 sn civarında koşuyorum ama ders olarak kötüyüm sizce als çok zor çıkar mı ?

 7. Devran şahin dedi ki:

  Benim adım devran 15 yaşındayım boyum 166 kilom 48

 8. Uğur umutcan dedi ki:

  Ben aile sıkıntılarımdan dolayı okuyamıyorum allarımdan tek istediğim asker olmak

  • Faruk dedi ki:

   Reis sıkma canını eğer asker olmayı çok istiyorsan askere gittiğin zaman bitince Bi sözleşme imzalıyosun ve ücüretli asker olarak başlıyorsun ama sen genede iyi düşün

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.