Ata Sporlarımız Nelerdir Kısa Bilgi

Bu yazımızda, sizlere Ata Sporlarımız Nelerdir Kısa Bilgi Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Çok eski dönemlerden günümüze dek insanların eğlenmek için düzenlediği çeşitli oyunlar olmuştur. Bu oyunlardan bazıları zaman içerisinde kural değişikliği veya farklı durumlara maruz kaldılarsa da genel olarak hepsi günümüze dek gelmeyi başarmıştır. Ata sporlarımıza aynı zamanda milli sporlarımız da deriz.

Milli sporlarımız, geçmişte Türk atalarımızın oynamakta olduğu oyunlardır. Çeşitli kurumların teşebbüsü ile bu oyunlar, günümüzde de atalarımızı yâd etmek adına oynanmaya devam edilmekte, çeşitli müsabakalar yapılmaktadır. Ata sporlarımız;

  • Cirit
  • Okçuluk
  • Güreş
  • Çeşitli kılıç sporları

şeklindedir. Şimdi bu oyunların ne olduğundan ve özelliklerinden bahsedelim.

Cirit

Türklerin Orta Asya döneminden günümüze dek gelmiş olan bir oyun olduğu bilinmektedir. 16. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde oynanmaya başlanan cirit oyunu, 19. yüzyıla gelindiğinde Osmanlı sarayının en önemli organizasyonlarından bir tanesi haline gelmiştir. Atlarla oynanmaktadır.

Okçuluk

Okçuluk, Türklere Orta Asya’da yaşamış olan atalarından kalmış bir özelliktir. O dönemlerde Türkler, çevrelerindeki medeniyetleri atlı okçuluk yetenekleriyle alt ederlerdi. Bu sebepten dolayı bu alanda oyunlar da düzenlenmiştir. Bununla birlikte Türkler, 11. yüzyılda fetih ettikleri bölgeleri duyurmak için ok ve yay işaretleri bulunan sembolleri, çevredeki ülkelere yolluyorlardı.

Güreş

Günümüzde en aktif olarak yapılan ata sporumuzdur. Bir boğuşma örneğine benzeyen bu yarışmada taraflar, birbirlerine fiziksel şiddet göstermeden sadece güç gösterisi yaparlar ve birbirlerini devirerek üstün gelmeye çalışırlar.

Kılıç Sporları

Türkler, savaşçı bir millet olduklarından dolayı kılıç da her zaman Türk kültüründe önemli yer tutmuştur. Bu bağlamda yapılan pek çok kılıç oyununda üstün gelmek, Türklerde toplum tarafından kabul görmenizi, saygı duyulmanızı sağlayacak bir durumdu.

Ata Sporlarımız Nelerdir Kısa Bilgi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir