Atatürk’ün Orman Çiftliğine Verdiği Önem

Atatürk ve orman çiftliği, bu yazımızda sizlere Atatürk’ün orman çitfliğine verdiği önem hakkında bilgi yazısı paylaşacağız.

Atatürk, Ankara’nın başkent ilan edilişinin ardından şehrin bozkır yüzünün değiştirilerek ormanlık alanların çoğalmasını istiyordu. İlk etapta bu amaç uğruna çalışmalar başladı. Şehrin büyük bir kısmı ağaçlıktan uzaktı. Atatürk, ağaca ve ormana oldukça değer verin birisiydi. Hatta bir ağaç kesilmesin diye büyük bir evi bile yerinden oynattırmıştı.

Bununla birlikte Atatürk tarım alanında ülkemizin modernleşmesini ve bunun için araştırma çalışmalarının yapılacağı bir çiftliğe sahip olmayı istiyordu. Bu nedenlerden ötürü 1936 yılında Ankara’nın en çorak ve verimsiz olarak kabul edilen arazisini kendi ödeneğiyle satın aldı ve burada bir çiftlik inşa ettirdi. Daha sonra bu çiftliğe modern tarım aletleri, traktörler ve bunun gibi teknolojik aletler getirtti. Ülkemizde ilk makineli tarım Atatürk Orman Çiftliği’nde başladı. Atatürk böylece Türk çiftçisine örnek olarak makineli tarımın ülkemizin her yerinde geliştirilmesini ve böylece tarımımızda kalitenin arttırılmasını hedefliyordu. Bütün bu nedenler birleşince ve Atatürk’ün kararlığı da hat safhada olunca Atatürk Orman Çiftliği kuruldu. Günümüzde bile Atatürk Orman Çiftliği kısıtlı da olsa süt, süt ürünleri, üzüm ve bunun gibi pek çok tarım ürününü ve yan ürünleri üreterek piyasaya sunmaya devam ediyor.

images (1)

Atatürk Orman Çiftliği’nin Önemi Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir