Ateş Ölçeri Kim Buldu, Ateş ölçerin icadı

Ateş Ölçeri Kim Buldu,
Ateş Ölçer nasıl bulundu,
Ateş ölçeri ilk kim buldu

Hastalıkların tanımlanmasında büyük ölçüde yardımcı olan vücut ısılarının ölçülmesine ilişkin çalışmalar, ilk kez 1616 ve 1636 yılları arasında, İtalya’nın Padua kentinde yaşayan tıp profesörü Santorio Santorio tarafından gerçekleştirildi.Santorio, bu çalışmaları sırasında Galileo’nun 1592 yılında İtalya’da yaptığı termometreden yararlandı. O yıl, Londralı tıp adamlarından Thomas Allbutt, küçük ve kullanışlı klinik termometreyi yaptı.

Son yüzyıl içinde çok az değişikliğe uğrayan klinik termometre, cam bir tüp içindeki cıvadan oluşur.

——————————————————————————————————————————-

Ateş Ölçeri Kim Buldu, Ateş ölçerin icadı Ateş Ölçeri Kim Buldu, Ateş Ölçer nasıl bulundu, Ateş ölçeri ilk kim buldu Hastalıkların tanımlanmasında büyük ölçüde yardımcı olan vücut Ateş Ölçer nasıl bulundu, Ateş ölçeri ilk kim buldu, Ateş Ölçeri Kim Buldu

4 thoughts on “Ateş Ölçeri Kim Buldu, Ateş ölçerin icadı

 • 26/03/2016 tarihinde, saat 22:22
  Permalink

  İcat eden kişinin Adı ”Santorio” ise, soyadı da ”Santorio”olunca bu yazıya pek inandığımı söyleyemem. Belki başka biri yorum yapıp doğru mu, değil mi söyleyebilir mi? Çünkü belki bu yazıyı yazan kişi yanlışlıkla adamın sadece soyadını yazmak isterken yanlış yazmış olabilir ve sosyal bilgiler proje ödevim için lazım. Biri yardım edebilir mi?

  Yanıtla
  • 26/03/2016 tarihinde, saat 22:26
   Permalink

   Ben sorunu cevaplamak için başka sitelere ve ansiklopediye baktım ve cevabım ”evet” icat eden kişinin adı gerçekten ”Santorio Santorio”

   Yanıtla
   • 26/03/2016 tarihinde, saat 22:27
    Permalink

    Teşekkür ederim ve bu kadar geç yazdığımı şimdi far ediyorum özür dilerim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir