Ateşin İcadı Ateşi kim icat etti

Ateşin icadı,Ateşi kim buldu,ateş ne zaman bulunmuştur,ateş ne zaman icat edildi,ateş ne zaman bulundu

ATEŞİN İCADI

Alevin denetim altına alınmasından bilinçli üretimine geçiş yüzbinlerce yıl alan büyük bir adımdır. İsrail’de, Şeria Nehri kıyısında bulunan kalıntılar, insanın 790 bin yıl önce ateş ürettiğini ve kullandığını göstermektedir.

Odun yakılabileceği düşüncesini uyandıran ilk kıvılcımın, çakmaktaşını piritlere sürterken mi, yoksa ağaç içinde delik açmaya çalışırken mi çaktığı bilinmemektedir. Avrupa’daki Neolitik yerleşim bölgelerinde çakmaktaşı ve piritlerin yanı sıra alev delgileri de bulunmuştur. İlkel toplumlarda en yaygın od yakma yöntemi sürtmeydi. Bambudan yapılmış küçük bir tüp içindeki havanın sıkıştırılmasıyla ısı ve alev üreten od pistonu Güneydoğu Asya, Endonezya ve Filipinler’de geliştirilip kullanılan karmaşık bir aygıttı. Bundan tümüyle bağımsız olarak 1800’lerde Avrupa’da da metalden bir od pistonu geliştirildi.

İngiliz kimyacı John Walker, içinde fosfor sülfat bulunan ve sürtülünce yanan kibriti 1827’de icat etti.

Modern teknoloji ve bilim tarihi, büyük ölçüde odtan sağlanarak insanoğlunun kullanımına sunulan enerji toplamındaki sürekli artış olarak nitelenebilir. Enerji üretimindeki artışın büyük bölümü hem miktar, hem çeşit bakımından od kullanımının artmasıyla sağlanmıştır. Atom enerjisinin denetim altına alınması, od kullanımında atılan son adım sayılabilir.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Ateşin İcadı Ateşi kim icat etti Ateşin icadı,Ateşi kim buldu,ateş ne zaman bulunmuştur,ateş ne zaman icat edildi,ateş ne zaman bulundu ATEŞİN İCADI Alevin denetim altına alınmasından ateşin bulunması

One thought on “Ateşin İcadı Ateşi kim icat etti

  • 12/03/2017 tarihinde, saat 19:45
    Permalink

    Hiç güzel deyil bi kere yazım yalnışı yapıyorsunuz

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir