Atkestanesi varis ve basurlara iyi geliyor

Atkestanesi varis ve basurlara iyi geliyor
Atkestanesi ile varissiz bacaklar
Atkestansinin faydaları 


Atkestanesi varis ve basurlara iyi geliyor

Atkestanesi özünün merhem, tentür veya jel haline getirilmiş türlerini cilde sürerek kullanmak, varis ve romatizmal hastalıklar haricinde, bacaklardaki ağrı, yorgunluk, kaşıntı ve darbe sonucu oluşan şişliklere de iyi geliyor. Sürmelik tentürleri aktarlarda bulunabilen meyvenin eczanelerde satılan hap şeklindeki tabletlerinin kullanımı içinse mutlaka doktora başvurmak gerekiyor.

Atkestanesi tohumlarının tıbbi etkileri nelerdir?

Damar büzücü ve kan dolaşımını güçlendirici tonik etkileri vardır. Bu nedenlerle varis, flebit ve hemoroit hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılır.

Aynı nedenlerle damarlardaki yangı ve deri çatlaklarının iyileştirilmesinde yararlı olur.

Gene aynı nedenlerle kılcal damarların çatlamasını ve kanamasını, bacaklardaki ülserleri iyileştirir.

Dolaşım sisteminde damarların gücünü ve sağlıklı oluşunu destekler.
Bu etkilerinden yararlanmak üzere, atkestanesi ağacının sonbaharda olgunlaşıp yere dökülen tohumlan toplanıp kurutulur, 1 -2 tatlı kaşığı kurumuş tohum parçaları ile varsa ağacın yaprağından bir miktarı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyon günde üç kez birer bardak olarak ve tatlandırılarak içilir.

Ya da flebit, hemoroit, yangılı damar, varis, deri çatlakları ve bacaklardaki ülser durumlarında aynı infüzyon dıştan, şikâyetli yerlere, ovuşturularak uygulanır.

Atkestanesinin varis ve basurlara iyi geldiği söyleniyor. Halk arasında koca atkestanesi, beyaz çiçekli atkestanesi ve Hint kestanesi olarak da bilinen ve çınar ağacına benzeyen güzel görünümüyle sokakları süsleyen atkestanesinin zehirli olan meyveleri, haricen kullanıldığında varis ve basura iyi geliyor, romatizmal ağrıları ve güneş lekelerini gideriyor.Atkestanesi özünün merhem, tentür veya jel haline getirilmiş türlerini cilde sürerek kullanmak, varis ve romatizmal hastalıklar haricinde, bacaklardaki ağrı, yorgunluk, kaşıntı ve darbe sonucu oluşan şişliklere de iyi geliyor.

 

————————————————————————————————————————————————————-

 Atkestanesi varis ve basurlara iyi geliyor Atkestanesi varis ve basurlara iyi geliyor Atkestanesi ile varissiz bacaklar Atkestansinin faydaları Atkestanesi varis ve basurlara iyi geliyor Atkestanesi özünün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir