Az Çalışarak Başarılı Olma Az Zamanda Verimli Ders Çalışma

Az zamanda verimli ders nasıl çalışılır, az çalışarak başarılı olunur mu

Az Ama Öz Çalışarak Derslerde Başarılı Olma

Bazı arkadaşlarının az bir çaba göstererek başarılı olduğunu gören öğrenciler, kendilerinin neden çok çalışmak durumunda olduğunu anlayamıyor. Oysa ki bu farkı eğitim periyodunun başındaki bilinçli çalışma ve “öğrenmeyi kavramış olma” oluşturuyor. Bunun için de motivasyon ve neyi, hangi sebepten ötürü öğrendiğini anlamak gerekiyor.

Okulların açılmasıyla birlikte dersler başladı. Tüm öğrenciler ve velileri, başarılı bir ders yılı umut ederek seneye başlıyor. Bununla birlikte öğrencilerin çoğu istekli başladıkları ders yılını büyük oranda hayal kırıklığı ile sonlandırıyor. Buna yol açan sebepler ise yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Başlangıçta düzgün olan yazma şekilleri bozulmaya, defterler kırışmaya başlıyor. Okula geç kalmalar, derste dikkati verememeler, tekrarları zamanında yapmamalar, ödevleri unutmalar, ardından yazılı tarihlerini karıştırmayı, eğiticilerle iletişim sorunlarını ve sonuçta da başarısızlığı getiriyor. Yalnızca veliler değil, aslında öğrencilerin büyük kısmı da kendi ders başarılarını yeterli düzeyde görmüyor ve daha çalışmaya daha çok zaman ayırsalar daha çok başarılı olacaklarına inanıyorlar.

soru işareti nasılTüm öğrencilerin başarılı olduğu dersler farklı olabilir. Bazı derslerden başarılı olup diğerlerinde aynı şekilde olamayan öğrenciler de var. Birtakım öğrenciler, öğretmenini sevdikleri derslere daha çok zaman ayırırken bazı öğrenciler de ilgi duydukları derslere daha çok çalışmayı tercih ediyor.

Birtakım öğrenciler ise az bir çalışmayla da başarı gösterebiliyor. Bunu fark eden diğer öğrenciler ise kendilerinin neden daha çok çalışmak zorunda kaldıklarını anlayamıyorlar. Oysaki başlangıçtaki bilinçli çalışma sonucunda daha sonraki zamanlarda daha az ders çalışılarak başarıyı yakalayabiliyorlar.

Bu yüzden öğrencinin daha küçük yaştan itibaren “öğrenmeyi kavraması” gerekiyor. Bu da öğrencinin farklı konulara ilgisi, merak dürtüsü taşıması, öğrendikleri hakkında düşünmesi ve anlamak istediği konuda eksikliğini farkına varıp eksik bilgilerini tamamlaması yani derse motive olmasıyla mümkün.

İyi bir motivasyon için yeteneklerinin bilincinde ol!

Öğrencinin uyku, beslenme gibi temel alışkanlıklarının yeterince farkında olması, fiziksel koşulların sağlanmış olması, ailenin iç problemlerin ciddi seviyede olmaması, sağlık düzeyinin iyi olması da güzel bir motivasyonun temel şartlarındandır. Öğrencinin öğrenmeyi sevmesi ve merak etmesi, öğrendiği şeylerin akılda kalıcılığını kolaylaştırıyor. Daha önce öğrendiği bilgileri dersten önce gözden geçirerek eksiklerini kapatması, öğrenmeye hazır hale gelmesini sağlıyor. Derste işlenen konulara alakalı, öğrenmeyi merak eden öğrenci, başarıyı olumsuz anlamda etkileyen sebeplerden daha az etkileniyor.

Öğrenmeyi anlamak hedef sahibi olmayı kolay hale getirirken öğrencinin bir hedefe sahip olması da öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Öğrenmekten zevk alan çocuk, hedef sahibi değilse dikkatinin farklı alanlara dağılmasıyla başarısı düşüyor. Elde edebileceği bir hedefe sahip olması için öğrenci, kapasitesinin ve yeteneklerinin bilincinde olmalıdır. Öğrenciler, tavsiye ve eksikliklerinin söylenmesi kadar hatta daha çok anne-baba ve öğretmenleri tarafından kişisel özelliklerinin keşfedilmesi ve bu özelliklerini nasıl kullanabileceğine dair güzel örnek görmeleriyle hedef sahibi olabiliyorlar. Öğrenci, duygu ve fikirlerini, sıkıntılarını anlatma fırsatı bulduğunda ise kendisini daha iyi tanıyıp bunu insanlara aktarabilmektedir. Öğrenci, hedef sahibi olduğunda öğrenmeye duyduğu ilgi ve istek de daha çok oluyor.

Hedefin belirlenmesinde, gaye oluşumunda etkili olan nedenler yine kişiye özel. Bazen önemli bir hayat hikayesi, hatta yaşanılan bir travma bir yakının başına gelen hastalık, hedefin kaybolmasına kapı aralıyor. Bazen de iyi bir örnek, bir yeteneğin farkedilmesi, bir büyük tarafından bir alanda duyulan takdir ve destek, elde edilmek istenen hedefi oluşturarak kişinin öğrenmeyi anlamasını kolaylaştırıyor. Azmetmek ve çalışmakla birçok güçlüğün üstesinden gelebildiğini iyi anlamış olan öğrencinin, karşısına çıkan zorluklara rağmen gayesine ulaşan kişilerle de alakalı güzel örnekler görme fırsatı olduğunda zaman zaman hissetmesi doğal olan bitkinliği azalmakta, çalışma isteği ise güçlenmektedir. Amaca giden yolda ödevleri zamanında teslim etmek yeni konuları tekrar etmek, çok miktarda benzer soruları yanıtlamak, sınav tarihlerinden önce zamanında çalışmak gibi dönemleri ihmal etmeden istekli öğrenmek ise başarıyı getirmektedir.

Az Çalışma İle Başarılı Olunur mu Konusunda Sorularınızı ve Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 thoughts on “Az Çalışarak Başarılı Olma Az Zamanda Verimli Ders Çalışma

 • 13/11/2013 tarihinde, saat 18:58
  Permalink

  nedeleri bende toplanmış resmen hep üstümde dersde odaklanamama sıkıntısı vardı ama çözümü okudum ve aklma koydum bir kere BENDE BAŞARILI OLUCAM…teşekkürler :)

  Yanıtla
 • 11/11/2013 tarihinde, saat 15:57
  Permalink

  derslerim böyle giderse Anadolu kesin

  Yanıtla
 • 07/11/2013 tarihinde, saat 19:06
  Permalink

  ben 8.sınıfa gidiyorum iyi bir lise kazanmak istiyorum am hiç derslerime çalışasım gelmiyo

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir