Azra Akın Hayatı

Azra Akın 8 Aralık 1981 yılı Almelo, Hollanda’da doğumludur.

Azra Akın 2002 Türkiye güzeli seçilmiş ve ardından da Miss World Dünya Güzellik Yarışması’nda Dünya güzeli seçilmiş manken – model ve oyuncu.

Uşaklı bir baba ve Afyon’un Emirdağ ilçesinden öğretmen bir anne olan Ayda hanımın Hollanda’da doğmuş ve iyi bir eğitim görmüş kızları Azra Akın, 1998 yılında Elite Model yarışması Türkiye ayağında birincilik kazanmıştır.

Azra Akın Daha sonra 2002 yılında Star TV’nin düzenlediği Türkiye güzellik yarışmasında birinci olmuştur. Bu yarışma sonucu Miss World yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır.

Azra Akın İlk olarak Nijerya’da düzenlenmesi planlanan yarışma, bu ülkedeki Amina Lawal adlı kadının evlenmeden çocuk sahibi olması ve bunun sonuncunda ölümle cezalandırılmasını protesto için birçok ülke tarafından boykot edilme tehlikesiyle karşılaşınca Londra’ya alınmıştır.Azra Akın Yarışma sonucunda Miss World unvanını 1932’de Keriman Halis’in ardından Türkiye’ye ikinci defa getiren kişi olmuştur. Bu unvan 1954’de bir Mısırlı güzele verilen dünya güzelliği ödülünden bu yana nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye gitmemişti.

Azra Akın Manken modellik yapmaya devam eden Azra Akın, aynı zamanda reklamlarda ve TV dizilerinde oyunculuk da yapmaktadır.

Azra Akın Kimdir Azra Akın Hayatı Azra Akın Biyografisi Azra Akın 8 Aralık 1981 yılında Almelo, Hollanda’da doğdu. Azra Akın 2002 Türkiye güzeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir