Bahtiyar Aydının Öldürülmesi

Bahtiyar Aydının Öldürülmesi Hakkında , Bahtiyar Aydının Öldürülmesi , Bahtiyar Aydının Öldürülmesi İle İlgili Bilgiler

Eski Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı

İlköğrenimini doğduğu Nefs-i Piraziz Köyü`nde okuyan Aydın ortaokul ve liseyi Bulancak’ta tamamladı. 1963’te Kara Harp Okulu’nu kazandı ve 30 Ağustos 1965’te buradan mezun olarak Jandarma Asteğmen rütbesi ile meslek hayatına başladı. 1966-1967 yıllarında Piyade Subay Temel Kursu ve Jandarma Subay Temel Kursu`nu bitirdi. 1967’den itibaren 9 yıl boyunca sırasıyla Van Bitlis Yalova İstanbul ve Samandağ’daki birliklerde bölük komutanı olarak çalıştı. Kara Harp Akademisi’nde öğrenimini tamamlayan Aydın 1978 yılında Jandarma Kurmay Binbaşı rütbesine terfi etti. Askerlik kariyerine Çanakkale ve Mardin’de devam etti ve bu şehirlerde Kurmay Başkanlığı Jandarma Genel Komutanlığı Plan ve Harekat Şube Müdürlüğü görevlerini üstlendi. Şırnak’taki 119. Jandarma Sınır Alay Komutanlığı Jandarma Genel Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanlığı ve Jandarma Okullar Komutanlığı Öğrenci ve Kurslar Alay Komutanlığı’nda da görev yaptı. 30 Ağustos 1991 tarihinde tuğgeneralliğe terfi etti Jandarma Okullar Komutanlığına atandı.

Suikast
1993’te Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı oldu. Bölgede halka yakın ve yasadışı şiddet yöntemlerini tasvip etmeyen bir asker olarak tanınan Bahtiyar Aydın 22 Ekim 1993 tarihinde Lice Asayiş Bölük Komutanlığı binası önünde vurularak öldürüldü. Bahtiyar Aydın suikastının ayrılıkçı PKK örgütü tarafından gerçekleştirildiği duyuruldu.

Yüksekova Çetesine yönelik soruşturma kapsamında sorgulanan bir çete üyesi verdiği ifadede Aydın’ın JİTEM adına çalışan itirafçılar tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Genelkurmay ise JİTEM iddialarını reddetmekte Aydın’ın PKK tarafından öldürüldüğünü savunmaktadır.

Ergenekon soruşturması için ifade veren “Deniz” kod adlı gizli tanık ise Aydın’ın bir asker tarafından öldürüldüğünü cinayeti işleyen askeri de başka bir askerin öldürdüğünü söyledi.

Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis 17 Şubat 1993’de Beechcraft B200 King Air tipi uçağın henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Daha sonra Bahtiyar Aydın Rıdvan Özden gibi Bitlis’in ekibi içinde yer alan bazı yüksek rütbeli askerler görevi başında yaşamını yitirmişti.

 

Bahtiyar Aydının Öldürülmesi Konusu Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir