Barometre Ne İşe Yarar

Barometre nedir, barometre ne işe yarar kısaca bilgi

Barometre ; Atmosferdeki basınç değerini ölçmeye yarayan alettir. Hava soğuk ve durgun olması dolayısıyla yoğun olan havanın basınç fazladır . Isınan hava ise yükselir ve böylece basıncı azalır.

Meteoroloji tahminlerinin yapılmasında önemli faktörlerden biri, hangi bölgelerde yüksek ve alçak basıncın olduğunu gözlemleyebilmektir. Bu amaç için yeryüzünün her tarafına yerleştirilen barometreleri takip eden gözlemciler bulunmaktadır.

Barometreler 2 çeşittir. Bunlar ; cıvalı ve madeni barometrelerdir. Cıvalı barometrenin icadı 1643 yılında İtalyan fizikçi Evangelista Toricelli’ye aittir. Basit bir civalı barometrede bir kabın içine üç santimetre kadar kalınlıkta cıva konulur. 90 santim uzunluğundaki ince bir cam boru da cıvayla doldurulur ve ince cam borunun açık tarafı cıva kabına daldırılır. Boru dik tutulduğu zaman, içindeki cıva seviyesinin düşmekte olduğunu saptanılır. Cıva seviyesi 76 santimetreye kadar düşer ve orada durur. Borudaki cıva, kaptaki cıvanın yüzeyine gelince basınç etkisiyle daha fazla düşmez.Ancak cıva kabının yüzeyine basınç artarsa, boruda bulunan cıvanın seviyesi tekrar yükselir. Cıvalı barometlerinin temel çalışma evresi bu şekildedir.

barometreDeniz seviyesinde bulunan borudaki cıvanın seviyesi 76 santimdir. Havadaki değişiklikler, cıvanın seviyesini 69-79 santim arasında dalgalanmasını sağlar. Ayrıca, yüksekliğin artması da cıva seviyesinin değişmesinde bir etkendir. 3000 metrede cıva seviyesi 50 , 6000 metrede 32, 900 metrede 22 santim olarak gözlemlenmiştir. Cıvanın “yükselmesi “yüksek basıncı” vani iyi havayı belirtir. Alçak basıncı ise kötü havayı temsil eder.

Modern barometrelerin işleyiş şeklinde ise cıva kabının yerine bir hazne kullanılmaktadır.Cıvalı barometreler çabuk kırılabildiği için,bunların yerini zamanla modern barometreler almıştır. Evlerde kullanılan barometreler genellikle U harfi şeklindedir. Daha modern barometre türü ” aneroid barometre “lerdir. Bu tür barometrelerde cıva kullanılmaz. İçi Oyuk ve yuvarlak metal bir kutunun içindeki hava pompayla alınmıştır. Aneroid barometrenin işeyiş stili, havası alındıktan sonra sıkıca kapatılmış olan bu metal kutu şeklindedir.

Barometreler İle İlgili Sorunuzu Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

One thought on “Barometre Ne İşe Yarar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir