Bartolomé de las Casas Kimdir

Bartolomé de las Casas Kimdir, Bartolomé de las Casas Hayatı Biyografi

İspanyol tarihçi ve din adamı. Latin Amerika Kızılderilileri’ne karşı uygu­lanan baskıcı politikalara karşı müca­dele eden ilk Avrupahlar’dan biridir.

Ağustos 1474’de Sevilla’da doğdu, 17 Temmuz 1566’da Madrid’le öldü. Latin Amerika’da İspanyol istilasının başlarında, 1502’de Batı Hint Adaları’ndan Hispaniola’ya (bugün Santo Domingo Adası) gitti. Kızılderililer’e karşı düzenlenen seferlere katılması karşılığında kendisine üzerinde yaşayan Kızılderililer’le (birlikte “encomienda” denilen bir toprak parçası verildi. Kızılderililer arasında Hıristiyanlık’ı yaymaya çalıştı. 1512’de papaz oldu. Küba’nın istilasına da katılan Las Casas, sahip olduğu yerli kölelerinin sayısını artırdı.

1514’de Kızılderililer’in içinde yaşadıkları kötü koşullar karşısında, sahip olduğu Kızılderili köleleri genel valiye geri verdiğini ilan etti. 1515’de Kızılderili­ler’in haklarını savunmak amacıyla İspanya’ya gitti. Orada Kızılderililer’in konumunu araştırmak üzere kurulan bir komisyonda görev aldı, kolonilerde İs­panyolların ve yerlilerin bir arada yaşayabilmelerini ve Kızılderililer’in barışçı yollardan Hıristiyanlık’ı kabul etmelerini amaçlayan bir plan hazırladı. 1519’da İspanyol Diyeti’ne (meclis), Kızılderililer’in ve İspan­yolların birlikte yaratacağı yeni bir uygarlığın temeli olarak gördüğü “özgür yerli kentleri” projesini sun­du. İspanya kralının projeyi onaylamasından sonra topladığı çiftçilerle birlikte yerleşim bölgesi seçilen Hispaniola’daki Paria Körfezi’ne döndü. Ancak, Hispaniolalı toprak sahiplerinin projeye gösterdikleri şiddetli tepki ve Kızılderili saldırıları sonucu proje başarısızlığa uğradı.

Eserleri (başlıca): Brevisime relacion de la destrucci­on de las Indias, 1542, (“Kızılderililerin Yok Edilmesi Üzerine Kısa Bir Rapor”); Historia de las Indias, 1562, (“Kızılderililer’in Tarihi”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir