Başbakan 4+4+4 12 Yıllık Eğitimin Faydasını Anlattı TÜSİAD’ı Yerden Yere Vurdu

Erdoğan'dan TÜSİAD'a: İşinize bakınBaşbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, haftalık grup toplantısında gündemi şu sıralar işgal eden , 4+4+4= 12 yıllık zorunlu kesintili eğitimin faydalarını anlattı; sisteme karşı çıkan TÜSİAD’a “Herkes kendi işine baksın !” dedi. İşte Erdoğan’ın Konuşmaları :

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eğitimde yapılacak 4+4+4 sisteminieleştiren TÜSİAD’ı sert sözlerle eleştirdi, Türkiye’nin eğitimde 9 yılda aldığı yola bakmasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eğitimde ‘4+ 4 + 4’ olmak üzere 12 yıllık zorunlu eğitimin, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu sağlıklı en modernsistem olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bununla, 8 yıllık kesintisiz eğitimin Türkiye’ye verdiği ağır hasarı telafi edeceğiz.” dedi, TÜSİAD ve CHP’yi sert sözlerle eleştirdi.

Başbakan Erdoğan, ikinci ameliyatı sebebiyle haftalardır yapılamayan AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Gündeme ilişkindeğerlendirmeler yapan Erdoğan, kesintisiz eğitim ile Türkiye’ye büyük zararlar verildiğini belirtti. 28 Şubat sürecinde hedefin sadece imam hatipler olmadığını, imam hatiplerle birlikteAnadolu çocuklarının, yoksul ailelerin zeki çocuklarının hedef alındığını ifade eden Erdoğan, AK Parti grubunun, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması için yasa teklifini Meclis başkanlığına sunulduğunu hatırlattı. 4 + 4 + 4’ün, gelişmişülkelerde uygulandığını kaydeden Erdoğan, gelişmiş ülkelerde eğitimin 9 ile 13 yıl arasında uygulandığını belirtti. İlk ve orta öğretimin kademeli olmasını en başından beri savunduklarına işaret eden Erdoğan, söz konusu modelin üç kademeli bir eğitim olduğunu kaydetti. Erdoğan, şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu sağlıklı en modern sistem. Bu sistemle 8 yıllık kesintisiz eğitimin Türkiye’ye verdiği ağır hasarı telafi edeceğiz. Meslek liselerinin önünü yeniden açacağız. Yetişmiş ara elaman ihtiyacı bu sistemle karşılanacak. Batı toplumunda bile meslek liselerine giden öğrencinin oranı yüzde 65-70’tir. Bizde düz liseler buralarda. Malum çevrelerin verdiği tepki bayat, çağdışı, tamamen Türkiye gerçeklerinden uzak tepkilerdir.”

 “TÜSİAD İŞİNE BAKSIN”

CHP’nin eğitim konusunda taraf olduğunu bildiklerini kaydeden Erdoğan, TÜSİAD’ın da bu konuda taraf olmasını eleştirdi. TÜSİAD’ın daha önce imam hatiplerle ilgili o zaman da bir zata bir imam hatip raporu hazırlattığına işaret eden Başbakan, “O raporla imam hatiplerin orta kısımları kapatıldı. Bunların cemaziyel evvelini biliriz. Bunların kininin nereye uyduğunu biliriz. TÜSİAD’ın bir kez daha statükoculuğu savunması ibretliktir. Kusura bakma TÜSİAD, senin arzun değil, milletin arzusu olacak. Siz işinize bakın, biz de işimize bakalım dedik. Sanayide, ticarette ne söyleyeceksiniz bunları söyleyin. Bu ülkenin eğitimsisteminde, milletin evlatlarının okunmasına yönelik yolları kapatmaya gelip bir de bariyer oluşturmayın.”

 “KIZLARIN ÖNÜ KESİLECEK AÇIKLAMALARI İDEOLOJİK”

Söz konusu eleştirileri yapanların, sıkılmadan kızların okumasının önünün kesileceği şeklinde olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Şöyle 9 senelik raporlara bakar insan. TÜSİAD önce 28 Şubat’taki rolünü sorgulasın. 8 yıllık kesintisiz eğitimle eğitime vurduğu darbenin öz eleştirisini yapsın. Acilen kör ideolojiden kurtulmasını TÜSİAD’a öneriyorum. Kız çocuklarının eğitim dışı kalacağının hiç bir geçerli sebebi yoktur. 4 okuyacak 4 daha okuyacak. İkinci 4’te tercih yetkisi var. Meslek lisesine, düz liseyse hangisine gidecek. Üçüncü 4’e başlarken açık liseyi tercih edebilir. Bunun adımı atılacak. Bunu yaparken rahatlama getiriyoruz. Türkiye’de bu yapılabilir ama ideolojik. Kız çocuklarının okuldan koparılacağı endişesi tamamen yalandır yanlıştır. Ey TÜSİAD, okullaşma oranı, özellikle kızçocuklarının okullaşma oranı AK Parti döneminde rekor arttı. Okul öncesi yüzde 11 idi, yüzde 43. İlk öğretimde 2002’de yüzde 91, bugün yüzde 98. Orta öğretimde yüzde 51, bugün yüzde 69. Türkiye’de kız çocuklarının okullaşma hızı,erkek çocuklardan çok daha fazla. 2007 yılından itibaren 4 bin öğrenciye evinde eğitim verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Haber7 – 28 Şubat 2012

One thought on “Başbakan 4+4+4 12 Yıllık Eğitimin Faydasını Anlattı TÜSİAD’ı Yerden Yere Vurdu

  • 29/02/2012 tarihinde, saat 11:07
    Permalink

    4-4-4 iyi olur.bunun yanına bir defaya mahsus lise okuma hakkını kaybedenlere devamlı okuma hakkı tanınırsa çok iyi olur.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir