BAŞBAKAN ERDOĞAN CAMİİDEKİLERE SESLENDİ

Uzun zamandır tedavi gördüğü hastanede vefat eden Mustafa Sungur için bugün Fatih Camii’nde cenaze töreni yapıldı. Öğlen saatlerinden itibaren Sungur’un yakınları ve sevenleri Fatih Camii avlusunu doldurdu. Yoğun izdiham ve siyasilerin de katılacağı cenaze töreni için İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri geniş güvenlik önlemleri aldı.

Cenaze namazı öncesi kadın ve erkekler kendi aralarında Sungur için Kuran-ı Kerim okuyup dua etti. İkindi namazının ardından cenaze namazına geçildi. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez kıldırdı. Cenaze törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,oğlu Bilal Erdoğan, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AB’den Sorumlu Bakan ve baş müzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Sungur’un çocukları Muhammed ve Nurullah Surgun ile sevinleri katıldı.

 

Namazın kılınmasının ardından helallikler alındı. Cenaze namazının ardından Başbakan Recep Tayip Erdoğan Camii’de bulunan kalabalığa seslendi. Sungur’a haklarının helal olduğunu söyleyen Erdoğan ‘Çok aziz kardeşlerim. Öncelikle şu anda ebediyete uğurladığımız Mustafa Sungur ağabeyimize zaten az önce diyanet işleri başkanımızın ifadeleri ile haklarınızı helal ettiniz. Hakkımız helal olsun.

Orada hiçbir endişe taşımıyoruz. Ve ömürleri boyunca gerçekten bu gök kubbede hoş bir seda bırakma uğruna onlar çok büyük mücadeleler verdiler. Çok ciddi ezalar, cefalar çektiler. Ve bu ezalar, cefalar inanıyorum ki, şu anda yanında getirdikleridir. Bunu çok iyi biliyoruz. Buna hep şahit olduk. Ve bu şahadet içerisinde siz de az önce şahadetlerinizi yinelediniz. Ben de tekrar, bu gösterilen ilgi ve alaka zaten kimin kim olduğunu çok iyi ortaya koyuyor.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Gösterdiğiniz bu ilgi sebebiyle fakirde sizden özellikle Allah razı olsun’ şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından Erdoğan ve sevenleri Sungur’un tabutuna omuz verdi. Bir süre camii dışarısında aile fertleriyle sohbet eden Erdoğan daha sonra camiden ayrıldı. Mustafa Sungur’un cenazesi Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından tekbirler eşliğinde defnedilmek üzere Eyüp Sultan Mezarlığı’na götürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir