Başbakan Erdoğan: Öğretmen Maaşlarına Fazla Dedi

Öğretmenlerin zam beklentisiyle greve katılmaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdırmış durumda. Öğretmen maaşlarını şu anda yeterli bulan hatta diğer memurlarla kıyaslayınca ortada adaletsiz bir durum olduğunu aktardı. Öğretmenleri diğer memurlarla aynı kefeye koyan Başbakan Erdoğan, öğretmenlere “ekstra zam istemeyin” dedi. Erdoğan öğretmenlerin de greve katılması konusunda “Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili 20 gün. haksızlık değil mi?” dedi.

Öğretmen maaşları

Kazakistan gezisinin son gününde, Astana’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, memurlara toplu sözleşme hakkını kendilerinin verdiğini hatırlattı. Erdoğan’ın hedefinde ise greve katılan öğretmenler vardı.

Erdoğan şunları kaydetti:

Memurlara toplu sözleşme hakkı veren parti biziz. Yıllar yılı bu ülkede toplu sözleşme hakkı verilmemiş, toplu görüşmede kalmış. Daha ilk toplu sözleşmede memur sendikalarının bu yaklaşımı bizi üzmüştür. Biz, millet adına hareket ediyoruz, kendi adımıza değil. Bu sendikalar sadece kendi menfaatleri adına hareket ediyorlar. Bu ne kazandırır ne kaybettirir. Biz enflasyona işçimizi, memurumuzu ezdirmeyeceğiz. Enflasyon üzerinde bir zam yaptıysak onu geri almayacağız.

Burada 3,5+4 denilmiştir. Nihai neticesi bu demek değildir. Yılsonu itibarıyla, enflasyon tek haneliye, 7.5’in altına düşmezse örneğin 1 puan kaldıysa biz farkını ödeyeceğiz. Enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bakıyorsunuz 7,5+7,5; 10+10 istiyorlar. Nereye gidiyorsun kardeşim? Bizi sizYunanistan mı yapmak istiyorsunuz? İspanya’nın durumuna mı düşürmek istiyorsunuz?

“Bu haksızlık değil mi?”

Öğretmenlerle ilgili bir teklif var. Bu camia benim en çok saygı duyduğum kesimdir. Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek.
Ana muhalefet partisi “arkanızdayız” diyor. Bağırıyor, çağırıyor niye? Çünkü sırtında küfe yok. Atıp tutuyor. Diyorum ya bu adam (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kastediyor) 5 tane koyun verin kaybedip gelir. Bunun genel müdürlük yaptığı dönemde SSK’nın durumu ortada. Bunu en iyi Tansu hanım tanır. Başaramamıştır, göndermişlerdir. Ondan sonra ihtilal hükümeti bunu görevine geri getirmiştir.

eokulegitim.com

65 thoughts on “Başbakan Erdoğan: Öğretmen Maaşlarına Fazla Dedi

 • 21/10/2012 tarihinde, saat 19:09
  Permalink

  Öğretmene hiç saygı kalmamış artık vallahi.Bunlar bilinçli oynanan oyunlar.Öğretmenlere saldıracaklarına gitsinler hakkını arasınlarda mücadele etsinler.Yok eşi askermiş neymiş,bıraksında askerlik yapmasın o zaman.Gitsin öğretmen olsun.Önünde hiç bir engel yok.

  Yanıtla
 • 23/08/2012 tarihinde, saat 18:35
  Permalink

  çok adaletli bir insanya kendisi ama ceplerine inenin hesabını da öteki tarafta verirler artık!!

  Yanıtla
 • 12/08/2012 tarihinde, saat 23:38
  Permalink

  öğretmenlere olan saygı yok olduğu için eğitim yerlerde o yüzden üniversiteye girişlerde puanlar düştü o yüzden matematikten 50 bin kişi sıfır çekti. Ve bunu siz yapmayın sayın başbakanım yukarıda yazılanlar öğretmenlerin ne kadar zorluk çektiğini gösteriyor ki bende yaşadım bunları. Unutmayım öğretmenlik peygamberlik mesleğidir. Dışardan bakınca kolay meslek görünüyo içine girince anlarsınız nasıl bi dert verdiğini size. İnsanlarla uğraşmak dünyanın en zor işi bunu unutmayın. Davulun sesi uzaktan hoş geliyo. Öğretmen olanlar anlar ancak bu derdi olmayanlar hiç konuşmasın ön yargı insana yakışmaz.Saygılarımla

  Yanıtla
 • 08/08/2012 tarihinde, saat 04:34
  Permalink

  Böyle bir söylemden sonra bu partiye oy verecek öğretmenlere yuh olsun.

  Yanıtla
 • 21/07/2012 tarihinde, saat 22:10
  Permalink

  arkadaslar asla kıyaslama yapmayınız yoksa bırısı degerden duser..nasıl bır mantık kı ınsanları calısma saatı uzerınden degerlendırır,ornegın ımama 70 dk calısıyor dendı ama unutmayın bazı ımamların bu devletın basına neler actıgına ve hangı katlıamlara sebep olduklarına yanı bır ısın kıymetı calısma saatıne gore degerlendıremez yoksa yanlıs sonuclar ortaya cıkar.bu arada hala bunu basbakanın sogledıgene ınanamayanlara seslenıyorum daha bole cok sozu var ne cabuk unuttunuz bu adamın ıscılerı havuza doktugunu merak etmeyın daha cok yapacak ınsaallah cok gecmeden uyanırsınız ama sıze bır sır vereyım mı ıs ısten coktan gectı ….. ya ıtaat et yada surun

  Yanıtla
 • 11/07/2012 tarihinde, saat 17:15
  Permalink

  benim eşim asker zor şartlar altında çalışıyor.can güvenliği desen yok.senede 30 gün izin yapıyor ondada çalışmadığı için para alamıyor her 3 yada 4 senede bir doğu görevi yapmak zorunda eeeee peki buda 5 binlira para alması lazım ne yapacaz çok bilmiş eğitimciler hep bana hep bana sen sıcak yatağında yuvanda karnını doyurup internetinin başında keyif yaparken onlar dağda yatıp kalkıyorlar yeri geliyor 50 kilo sırtındaki yükte taşıdığı aşı ekmeği bitip aç kalıyorlar 5 saat 6 saat o 50 kilo yükle dağlarda yürüyorlar.inanın öğretmenlerden artık tiksiniyorum….

  Yanıtla
  • 23/08/2012 tarihinde, saat 18:53
   Permalink

   saçmalıyorsunuz kimse askerlerimize laf etmiyor, onlarında sonuna kadar hakkı çektikleri cefanın karşılığını almak; ama kalkıp masa başında popo büyüten nette chat yapıp mesai saatini bekleyen memurlarla da saatlerce ayakta gezinen, boğaz patlatan, çoluk çocuğunuza iki kelime öğretmeye çalışan öğretmenleri aynı kefeye koymak kimsenin haddi değil

   Yanıtla
 • 11/07/2012 tarihinde, saat 16:56
  Permalink

  ağzına sağlık sayın başbakanın 1 kuruş zam bile çok fazla öğretmenlere

  Yanıtla
  • 17/07/2012 tarihinde, saat 02:42
   Permalink

   canan hanım benim de eşim asker durumunuzu biliyorum ve anlıyorum ama öğretmenleri yermek yerine eşiniz için mücadele etseydiniz daha etik olurdu sanıyorum 2-3 yılda bir tayin görüp de çocuğunuz için iyi bir öğretmen aramadınız sanırım
   erdem bey ve ayşe hanım size de soruyorum bir memurun çalıştığı saatlerle karşılaştırılıyoruz ama hangi memur 5 -18 yaş grubu ile uğraşıyor. Altını ıslatan sürekli ağlayan dersi dinlemeyen anormal davranışlar sergileyebilen aile sorunlarını sınıfa yansıtıp zor durumda bırakan dersi anlamaları için tekrarlar yapılan öğrencilerle uğraşılıyor dediğiniz gibi 6 saat drse girip çıkılsaydı bu memleket nasıl gelişirdi hem eğitim hem öğretim yapıyoruz. hangi memur işi yapılması gereken birinin sorunlarını biliyor, hangisi rüyasında yaptığı işi görüyor, hangisi evine gittiği zaman bile bu yaptığı yada yapamadığı bugün git yarı gel dediği işi düşünüyor …yazık ki öğretmenlerin şevki kırılıyor yazık ki rencide ediliyor ama yine de eylül 1 dedi mi okullardayız ve görevimizin başındayız öğretmenliği severek seçtim isteyerek başladım ama yazık ki enerjimi tükettiniz ,yaptıklarımızdan bahsetmek istemiyorum onlar bizim işimiz satırlara sığmaz ama öğretmenlere verilmeyen zammı da çok görmeniz ağır tiksinmeniz çok ağır geldi inşşallah çocuklarınızın öğretmeni sizlerin de dediği gibi sadece 6 saat derse girip çıkan öğretmenler olur da o zaman anlarsınız kalan zamanlarında kendi ailesine de zaman ayırır belki evinizde sevgi ilgi bulamayan çocuklarınız öğretmenlerine ihtiyaç duymaz çünkü bu onun işi değil artık .DEĞİL Mİİİ

   Yanıtla
   • 05/08/2012 tarihinde, saat 14:16
    Permalink

    Öğretmenler maaşlarına zam mı istiyorlar??!!! Öğrenciye ne veriyorlar ki ne istiyorlar!!!Öğrencileri eğitimden hayattan soğutmaktan başka kibirli kibirli sınıfta/okulda dolaşmaktan başka!!! Bir işin içinden çıkamadıkları zaman şöyle derler; ”Hiç bir öğretmenin ders anlatma zorunluluğu yok!” E o zaman anlatma kardeşim girmede derse öğretmenlikte yapma!! Seni zorlayan mı var! he zam istiyorlarmış, yaz okullarında bıraktıkları öğrencilerden kazandıkları parayla araba bile değiştiriyorlar birde sınıfa gelip o yeni aldığı arabasının anahtarını sınıfta sallıyanlarını gördük (bkz. Yalvaç M.Y.O)

    Yanıtla
  • 18/07/2012 tarihinde, saat 12:36
   Permalink

   ayşe öğretmenlerle ilgili canını acıtan bir anın mı var? o yüzden mi bu kadar kincisin? geçmiş olsun ayşe. umarım acın geçmiştir.

   Yanıtla
 • 07/07/2012 tarihinde, saat 13:39
  Permalink

  bir öğretmen full haftada 30 saat artı 6 saat egzersiz alırsa 36 saat çalışır ve eline geçen 2000 tl olur yaklaşık. hesap edersek günde 7 saatten fazlaya denk gelir. soruyorum hangi memur net 7 saat çalışıyor günde…soruyorum hangi memur eve iş götürüyor…soruyorum hangi memur daha yetişme çağında olan yeninesil bunca çocukla uğraşıyor…unutmayın hiç bir iş uzaktan göründüğü kadar kolay değildir…ağzı olan konuşuyor…saygılarımla

  Yanıtla
 • 10/06/2012 tarihinde, saat 23:11
  Permalink

  Başbakanımız haklı! Memurlar içinde en çok saygı duyulanlar; doktorlar ve öğretmenler. Sağlıkçıların ve emniyet personellerinin işi zor belli bir saate kadar beklemek zorundalar her an her şey olabilir. Ama öğretmenlerin öyle değil, öğretmenler dersi bitince eve gider. Bazı günler hiç dersi olmaz haftada 3-4 gün izin yaptığı olur. bu başka hiçbir meslekte yok! Ama hala maaşlarını beğenmezler!

  Yanıtla
  • 11/07/2012 tarihinde, saat 16:58
   Permalink

   aynen erdem kardeşim ağzına sağlık

   Yanıtla
 • 04/06/2012 tarihinde, saat 21:20
  Permalink

  sayın başbakanım unutmayınız ki sizi yetiştirende bir öğretmendir. hepimizin üzerinde annelerin hakkı kadar onlarında hakkı fazladır, her öğretmen kendi branşında insanları cahillikten aydınlığa çıkarmak için emek harcıyor, maaşlarının hakkınıda onların aramasına bırakmanız ve aldıklarını çok görmeniz ilginç buluyorum. zaten sayın meb bakanınız her gün illallah ettiriyor…

  Yanıtla
 • 03/06/2012 tarihinde, saat 20:28
  Permalink

  sayın Başbakanım inanın sizi çok seviyorum. Bu sözlerinizi okumadan önce arkadaşımdan duydum inanmadım internetten okudum internet adresine inanmadım inandıgım sayfaya girdim bu seferde gözlerime inanamadım. Çok üzüldüm.
  Bir ögretmen olarak insan yetiştiren biri olarak bu tip polemige girmeniz beni şaşırttı.
  Lütfen biz ögretmenleri düz bir memur olarak görmeyin.Memurlarada saygımız vardır.
  ÖGRETMENLİK daima baş tacı olması gereken bir meslek. çevrenize bakın kimi görüyorsanız hepsi ögretmenlerin ellerinden geçmiştir.
  Aydınlık bir gelecek için ögretmenlerimize sahip çıkalım.
  Saygı ve sevgilerimle

  Yanıtla
  • 04/06/2012 tarihinde, saat 01:16
   Permalink

   Siz daha çok şeye inanamayacaksınız merak etmeyin. Sevin bakalım 10 yıl sonra da ana avrat söversiniz yaptıklarını idrak edince. Anladığım kadarıyla eğitimcisiniz ve Akp’ye oy vermişsiniz en azından düz mantığa sahip bir bireyi Başbakan yaptığınızın farkına varmışsınızdır.

   Yanıtla
   • 04/06/2012 tarihinde, saat 22:18
    Permalink

    sayın mustafa özmen arkadaşım size cevap niteliginde yazı yazmıştım ama maglesef yayınlanmıyor. Nedenini anlayamadım.
    saygı ve sevgilerimle

    Yanıtla
 • 03/06/2012 tarihinde, saat 13:45
  Permalink

  bence bunu anlamaları için 1 yıl derse girmelerine gerek yok arkadaşım 1 gün girseler kafi.ayrıca sayın Başbakanımız,bakanlarımız ve konu ile ilgili yorum yapan diğer arkadaşlar yorum yapmadan önce lütfen konu hakkında bilgilenininz ki bu mesleğin bu kadar yoruma açık olmadığını anlayasınız.

  Yanıtla
 • 30/05/2012 tarihinde, saat 15:30
  Permalink

  sevgili arkadaşlar.başbakan kendisine binbir çeşit nimet bahşeden toprağı damla damla sulayan hayat damarlarını bir bir kesmeye başladı.su azizdir,mübarektir.bana bir harf öğretenle,bana bir yudum su verene bin yıl köle olurum.su gibi aziz başımızın tacı gönlümüzün ışığı,anamız babamız bildiğimiz,yıllarca ruhumuzda koruyup ölünceye kadar yüreklerimizde taşıyıp hiç ama hiç unutmadığımız,elleri öpülesi,çocuk rüyalarımızın en güzel çiçeği öğretmenlerimize başbakanımızın giydirmeye çalıştığı gömleğin ne olduğunu söylemeyi değil düşünmeyi bile zül addediyorum

  Yanıtla
 • 29/05/2012 tarihinde, saat 15:38
  Permalink

  ÖĞRETMENİN OLSAM HAKKIMI HELAL ETMEM….!

  Yanıtla
 • 29/05/2012 tarihinde, saat 15:35
  Permalink

  Sayın Başbakanım,Allah sizi başımızdan eksik etmesin.Sizi çok seviyoruz.Bu çıkışınızın nereden kaynaklandığını bilmiyorum.Ancak Bence bu yüzyılın gafıdır.Evde çalışan (işini eve taşıyan ) tek memur: ÖĞRETMEN dir.Öğretmenlikle diger memuru aynı kefeye koyuyorsanız; Ben sizin öğretmeniniz olsam hakkımı helal etmem.BİR ÖZÜR BORCUN VAR..! İstersen zam VERME..!!!!

  Yanıtla
 • 29/05/2012 tarihinde, saat 10:05
  Permalink

  Ooof of..Sıkıldım ben bu adamlardan.Ben öğretmenin maaşını saat ile ölçen zihniyetten sıkıldım. Ben özel sektör çalışanıyım, günde 12 saat çalışıyorum, 1.100 TL maaş alıyorum. Tayyip Beyin gücü yetiyorsa benim patronuma söylesin, bu çalışma saatine göre göre bana 3500 TL vermesi lazım. Çünkü haftada 72 saat yapar. Onu yapamaz işte, sömürü düzenine ters düşer çünkü..

  Yanıtla
 • 28/05/2012 tarihinde, saat 15:36
  Permalink

  elif hanım sende başbakana ne kadar benziyorsun………valla bu hükümet sağlığımdan edecek….sayenizde öğrenci değil canavar eğitmeye çalışıyoruz başkanım

  Yanıtla
  • 29/05/2012 tarihinde, saat 10:01
   Permalink

   Hocam ağzına sağlık…

   Yanıtla
  • 29/05/2012 tarihinde, saat 10:11
   Permalink

   Benim 8 yaşındaki çocuğumun 2. annesi de öğretmenidir. Kışın terledi diye sırtına havlu koymuş, ve sınıfın mevcudu 30. Ben şimdi düşük gelirliyim diye öğretmenin maaşına göz dikersem Allah çarpar beni…Ben bu oyuna gelmem kardeşim kim geliyorsa gelsin…

   Yanıtla
 • 28/05/2012 tarihinde, saat 03:28
  Permalink

  Sayın Başbakanım;öğrenmek kutsal bir iştir.Öğretmense kutsal bir kişidir.Vereceğiniz üç kuruş para için lütfen bu mesleğe gölge düşürmeyiniz! bu ülkeyi ençok düşünen kişiler ÖĞRETMENLERDİR.BİR ÜLKENİN BAŞBAKANININ ÖĞRETMENLER HAKKINDAKİ OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİ ÜLKEM İÇİN BİR TALİHSİZLİKTİR!…

  Yanıtla
 • 28/05/2012 tarihinde, saat 02:09
  Permalink

  Sayın başbakan bunu hep yapıyor. Bu açıklamayı neden yaptı, maaş zam tekliflerine karşı en büyük tepkiyi ve eylemi öğretmenler yaptı diye. Daha önce de en çok doktorlara yükleniyordu. Bana göre biraz da O’nun bu tutumu yüzünden son aylarda hekimlere şiddette meydana gelen artışı görüyorsunuz. Şimdi başbakanın bu sözleri üzerine öğretmenlere ne gibi sözlü ve fiili saldırılar olabilir göreceğiz. Ama başbakan bunu yapıyor. Birine kızdı mı onu hedefe koyuveriyor. Sonra da arkasına bile bakmıyor.
  Kamu çalışanları olarak öğretmenlere teşekkür borçluyuz. Yüksek sesle ve cesaretle bütün memurların sesi oldular. Onların kıymetini biliyoruz. Başbakan ise toplu sözleşme hakkını biz vermedik mi diyor ya: Tamam sağolun verdiniz de; bu siz ne derseniz başkaları kabul etsin anlamına mı geliyor. Razı değilim diyeni dinlemiyorsunuz, tepki gösterini de reytinginize güvenerek topun ağzına koyuyorsunuz. Ama yanlış yapıyorsunuz sayın başbakan. Kimse size göre olmak zorunda değil. Siz evrensel ve toplum vicdanına uygun davranmak ve insaflı davranmak zorundasınız. Tepkiler şahsınıza değildi ki verdiğiniz zam teklifinin beğenilmemesine idi. Ama siz olayı kişiselleştiriyorsunuz. Bakın İspanya Yunanistan olmak istemiyorsanız deyin ki millete; planımız-programımız şu, şu kadar süre sizden fedakarlık bekliyoruz. Maaşlarınızın minimum harcamalarınıza yetecek kısmını alın gerisini devlete bırakın. Ben aile hekimiyim. Herkes buna katılırsa ve siz de uygun bir program ortaya koyarsanız değil birkaç ay ben birkaç sene karın tokluğuna çalışmaya razıyım milletim için. Siz yeter ki bizi inandırın-güvendirin. Herkese saygı ve sevgiler.

  Yanıtla
  • 29/05/2012 tarihinde, saat 10:58
   Permalink

   Hocam İspanya’da Yunanistan’da ne varmış ki? Onlar bizden halk olarak çok iyiler. Rahatlığa alışmışlar, Türkiyeye tatile gidemedikleri için bas bas bağırıyorlar. Yani bu cümlelerle cahili kandırırlar sadece. Evet haklısınız,Başbakan kimi hedefe koyuyorsa halk onlara saldırıyor.. Ne de olsa arkasında 19 milyon insan var.. Yarısı Memati, diğer yarısı Abdülhey…Sağlıcakla kalın…

   Yanıtla
 • 27/05/2012 tarihinde, saat 16:21
  Permalink

  aslında basbakanın ne kadar ıkı yuzlu oldugu ortaya cıktı sankı yazın okul varda ogretmenler mı çalısmıyor sankı 15 tatılı ogretmenler mı ıstıyor hanı ogretmenlık kutsaldı yazık sadece yazık keske dınrarız dıye konusmasalar ıkı yuzluluk yapmasalar barı

  Yanıtla
  • 11/07/2012 tarihinde, saat 17:06
   Permalink

   hakan bey başbakan iki yüzlü felan değil yaz tatilinde ve 15 karne tatilinde çalışsaydınız bu aç gözlülükle 3 4 binlira isterdiniz.tatilde bile maaşınızdan kesinti yapılmıyor bee allahtan korkun

   Yanıtla
 • 27/05/2012 tarihinde, saat 09:51
  Permalink

  bencede en önemlisi işte bu sosyal statü, eğitim sistemi düzelecek diye bekleniyor ama öğretmenin söz hakkının olsuğu bi durum kalmıyor öğrenci her türlü başarısızlığa karşı sınıflarını geçiyor helede öğretmeninin hademeden düşük maaşını gördüğünde okumasının öğretmen olmasının bi gereği olduğunu düşünmüyor nede olsa hademe olmak daha kolay ve bu güzel gençlik günlerini gezerek eğlenerek değerlendirmek daha güzel” bizim sayın başbakanımız öğrencilerimizi, geleceğin en büyük yatırımını bu şekilde eğitmiş olyor sağolsun. (bu arada ben bir meslek dersi öğretmeniyim haftada 15 saat değil 20 saat karşılığı maaş alıyorum yani her öğretmen aynı şartlarda değil. sabah 6.30 da işe başlayan kaç memur var acaba yarın ne anlatağım öğrencinin beni dinlemesi için kaç takla atmam gerekiyor diye kendini paralayan şimdiki aklım olsa çalışırdım sadece kpss genel kültür genel yeteneğe olurdum memur saatim belli işim belli acaba bu sene hangi saatlede çalışacağım? ders proğramı ne olacak ona göre çocuğumu nereye bırakacağım demezdim herkese göre öğretmen oturuyor. içim çok rahat söylüyorum günde 8 saat dersim var üstüste ve hiç birinde oturamıyorum sürekli ayakta acaba bize laf söyleyen memur arkadaşlar haftada 40 saat çalışırken kaç saat ayaktalar ve bişeyler anlatma pozisyonundalar?

  Yanıtla
 • 27/05/2012 tarihinde, saat 03:14
  Permalink

  Ne bu öğretmen şımarıkligi. Biz de 4yillik fakültede yüz yüze örgün egitim aldık . Devletten 1750 tl maaş alıyoruz. Ne olmuş yani. Bir de mem de bir hizmetli 1500 tl alıyor eş ve cocuk parası ile bu ancak 1750 tl oluyor… Eski hizmetli ise bu biraz artıyor o kadar. Uydurmayın . Ayrıca 2500 tl eline para gecen öğretmenler var hatta daha fazlasını da alan var. Tabi bu ekders-maaş vb toplamda…şımarıkligi bırakın sadece sizler okumadınız

  Yanıtla
  • 29/05/2012 tarihinde, saat 10:51
   Permalink

   Musti kardeş biz de üniversite bitirdik ama ağamız dayımız olmadığı için devlete sırtımızı dayayamadık. Biraz da nasip diyelim hani. Ve özel sektörde 1100 TL maaşa çalışıyorum. Sen şimdi kendi maaşını Avrupa ülkeleriyle karşılaştırmıyorsun da öğretmenin 2000-2500 lirasına mı göz diktin? Bi bak bakalım Avrupada ne maaş alıyor öğretmenler…Bana dürüst ol ve soruma cevap yaz.. 4 yıllık Eğitim fakültesi bitirip te öğretmen olsaydın yine bu konuyla ilgili düşüncelerin aynı olur muydu? Bırakalım bu çekememezliği.. Ben günde 12 saat çalışıyorum ve 1100 TL’ye çalışıyorum. (Daha fazla çalışıp bunu alamayan da var) Sen bırak öğretmenin maaşını da gücün yetiyorsa benim patronuma posta koy ve benim maaşım da en azından 1750 TL olsun…

   Yanıtla
 • 27/05/2012 tarihinde, saat 03:11
  Permalink

  Ne bu öğretmen şımarıkligi. Biz de 4yillik fakültede yüzünüze egitim aldık . Devletten 1750 tl maaş alıyoruz. Ne olmuş yani. Bir de mem de bir hizmetli 1500 tl alıyor eş ve cocuk parası ile bu ancak 1750 tl oluyor… Eski hizmetli ise bu biraz artıyor o kadar. Uydurmayın . Ayrıca 2500 tl eline para gecen öğretmenler var hatta daha fazlasını da alan var. Tabi bu ekders-maaş vb toplamda…şımarıkligi bırakın sadece sizler okumadınız

  Yanıtla
  • 31/05/2012 tarihinde, saat 08:58
   Permalink

   zoruna mı gitti öğretmenlerin okumuş olması.ayrıca büyük ihtimalle en fazla lise mezunusundur.liseye kadar okumanı da öğretmenlerin sayesinde olduğunun farkında değilsin galiba…

   Yanıtla
 • 26/05/2012 tarihinde, saat 23:57
  Permalink

  Zaten başka birşey beklenmemiz mümkün mü? öğretmen arkadaşım.Başbakan her zaman yaptığını yapıyor.Padişahım çok yaşa demeyeni televizyonlara çıkıp “Bunlar ne iş yapıyorlar”diye başlayan kelimelerle başlıyor karalamaya.Kendini savunma hakkı veriliyor mu?yok. Bende burdan Başbakana sesleniyorum.Eğer benim mesleğim senin dediğin kadar basitse benim aldığım maaş bana haram olsun.Eğer basit değilde sen beni küçük düşürüp karalıyorsan.Benim hakkım sana haram olsun.

  Yanıtla
 • 26/05/2012 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  Sayın başbakanımız bu konuyu milli eğitim bakanına sorsa daha iyi edermiş enazından o derslere girmiştir. Kaldiki sevgili cami imamları sabah 10 dakika, öğle 20 dakika, ikindi 15 dakika, akşam 10 dakika, yatsı 20 dakika ve toplamda günde 70 dakika çalışmaktadırlar ve aldıkları maaş 2500 lira gerisini siz düşünün, yanlış anlamayın ben imam hatip mezunuyum.

  Yanıtla
  • 29/05/2012 tarihinde, saat 10:32
   Permalink

   Bravo Hocam…Ben de İmamlara tabii ki karşı değilim kimse yanlış anlamasın. Çünkü hemen din düşmanı yaftasını yapıştırıyorlar. Onlara bilakis din dersi veririm. Benim bir imam arkadaşım var ve şehire 30 km uzaklıkta bir köyde imamlık yapıyor, şehirde oturduğu için köye gitmiyor. Sadece cuma günleri Cuma Namazını kıldırıp geliyor. Aslında bu durumdan kendi de rahatsız. Bunun gibi binlerce örnek olduğunu düşünüyorum. Bunları bıraktık ta öğretmen maaşına mı göz diktik şimdi. Kimse galeyena gelmesin arkadaşlar. Tabii ki öğretmenlerin içinde iyileri de var kötüleri de. Ama genel konuşacak olursak öğretmenlik kutsaldır ve de maaşı saatle ölçülemez. Ben çocuğumu günde 7 saat öğretmenine emanet ediyorum, bu yüzden nankörlük edemem…

   Yanıtla
 • 26/05/2012 tarihinde, saat 11:40
  Permalink

  Tebrikler başbakana. Süper laf etmiş ama. Bu söylemle oyunu bir dahaki seçimde % 75’e çıkarır. Bizde böyleleri pirim yapıyor. Alkışşşşşşşşşşş.

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 22:20
  Permalink

  ÖĞRETMENLER 15 SAAT Mİ ÇALIŞIYOR
  Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, öğretmenlerin haftalık 15 saat çalıştığını, dolayısıyla aldığı ücretin bu çalışmaya göre çok fazla olduğunu söyledi.
  Bu hesaba göre;
  • Günde 2 duruşma yapan bir hakim, haftada otalama 10 saat çalışıyor.
  • Bir müsteşar, haftada 5 – 6 saat çalışıyor.
  • Bir Millet Vekili, haftada 10 – 15 saat çalışıyor.
  • Bir komiser veya subay, sabahtan akşama kadar kahvesini yudumluyor, ona – buna emir yağdırıyor.
  • Bir şantiye şefi, her gün yarım saatlik bir kontrol ile haftada 3 – 4 saat çalışıyor.
  • Bir Kaymakam (günde 2 toplantı yapıyorsa, 2 x 1,5 saat x 5 gün) , haftada 15 saat çalışıyor.
  • Bir doktor günde 18 kişiyi tedavi ediyorsa (18 x 10 dk x 5 gün), haftada 15 saat çalışıyor.
  . . .
  Ama ne hikmetse bu memurların hepsi bir öğretmene göre kıyas kabul etmeyecek şekilde ücret alıyorlar. (Hepsini tenzih ederim, sorumluluklarının gereğini alıyorlar.)
  Eğer bir öğretmenin çalışmasını, sadece derse girip bir saat boyunca öğrencileri zapt-u rabt altına almak olarak görüyorsanız, haklısınız. Öğretmenler yaptığı işe göre çok fazla ücret alıyor. Hatta bu işi yapmak için Üniversite (Hatta Lise) okumaya da gerek yok. Kalıbı yerinde herhangi bir vatandaş bu işi pek âla yapabilir.
  Yok, eğer öğretmenleri bir EĞİTİMCİ olarak görüyorsanız, onların bir saat ders anlatmak için saatlerce (zihnen veya fiziki olarak) hazırlandığını, öğrencilere sürekli örnek olma gayreti içinde olduklarını, sosyal programlar yaptıklarını, sınavlar hazırlayıp uyguladıklarını ve bu sınavları (çoğunlukla mesai saati dışında) okuyup değerlendirdiğini, çeşitli araştırmalar yapıp öğrencileriyle paylaştığını, öğrencilerin aileleriyle görüşüp onların gelişmelerini takip ettiğini, . . . bilirsiniz. Normal olarak 15 saat ders anlatan bir öğretmen, ortalama 45 saat çalışmaktadır. Aldığı ücret ise sorumluluklarıyla kıyaslandığında, hak ettiğinin hayli altında kalmaktadır.
  Sorumluluklarını yerine getirmeyen bazı öğretmenlerin oluşturduğu bu imaj, bütün öğretmenlere mal edilemez. İşinin hakkını vermeyen (ya da veremeyen), yeterince görevlendirme yapılmadığı için boş kalan öğretmenlerin durumu ayrıca ele alınmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda çözüm üretmelidir. Azarladığınız, aşağıladığınız bir insandan hizmet bekleyemezsiniz.
  Bir öğretmenin, dersine girmeyip boykot amaçlı faaliyette bulunması, yüzlerce öğrencinin hakkına girmesidir. Asla kabul edilebilecek bir davranış değildir.
  Ancak öğretmene karşı bu süflî bakış açısı da hiçbir vicdanın kabul etmeyeceği bir durumdur. Sayın Başbakanımızın bu konuşması bütün insaf ve vicdan sahipleri ile birlikte beni de rencide etmiştir.
  Orhan YİĞİT
  o.ygt@hotmail.com

  Yanıtla
  • 28/05/2012 tarihinde, saat 01:44
   Permalink

   Orhan bey sen hiç hekim kapısında sıra beklememişsin herhalde. Ben bir aile hekimiyim.1 ocak 2012 den 25 mayıs 2012 tarihine kadar bakmış olduğum hasta sayıı 6950’dir. Resmi tatil günlerini çıkın ve hesabedin günde 18 mi hasta bakıyoruz. Mesai saatlerimizi de kendimiz belirlemiyoruz bilirsiniz, devlet belirliyor.
   Şimdi esas konuya gelelim. Bütün memurlar aynı gemideyiz. Aslında öğretmenler hepimiz yani bütün kamu görevlileri adına eylem yaptılar. Burada öğretmenleri hedefe koyan başbakan öyle güzel çarpıtma yapıyor ki; öğretmeni başkasıyla kıyaslayarak sen az çalışıyorsun diyor. Herkes de bu lafın peşine düşüyor. Öğretmen maaş zammını az bulmuşsa bunu dillendirmişse bu kendisi için mi, maaş görüşmeleri bütün memurlar adına yapılıyor. Bunu anlayamıyor muyuz sahi. Öğretmenin mesai saatiyle ne ilgisi var bu durumun. Son açıklanan 1 yıllık enflasyon %11 değil mi arkadaşlar. Başbakan’ın dediği doğru mu yani. Memurlar 5 ay bitmiş hala zamlı maaşını alamamış. Hak arayan dilenci durumuna düşürülmeye çalışılıyor.
   Bütün memurların aynı gemide olduğunu unutmayalım. Birlikten kuvvet doğar.

   Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 22:11
  Permalink

  bir sen kalmıştın öğretmene yüklenmeyen (yani yüklenmeyen derken en azından böyle saçma sapan açıklamalar yapan) sen de yüklen. zaten tüm suçu günahı öğretmenlere atıp eğitimdeki başarısızlığı üstünüzden atın öğretmenleri ayaklar altına düşürün. bir de düşene sen vur başbakan

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 21:15
  Permalink

  Akparti’ye oy vermedim vermem de çok şükür. Oy Veren tüm öğretmenler de pişmanlığıyla kavrulsun, cehaletine yansın. Öğretmenlere bu başbakan, bu milli eğitim bakanı, bu uygulamalar revadır. Esnafların yönettiği ülkede daha ne beklersiniz. Bir dahaki seçimlerde öğretmene verir 100 Lira zam, yine hepinizin oyunu alır. Az bile..

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 20:44
  Permalink

  ”(Öğretmenler 15 saat çalışıyor, en düşük 1624 lira alıyor) diyor. Bu doğru bilgi değil. Öğretmenler de diğer memurlar gibi 8 saat çalışır. Ancak bunun 3 saati ders, geri kalanı derse hazırlık, rehberlik ve yönetime yardımcı olmak biçiminde planlanmıştır. Ancak okullarımızdaki imkansızlıklar nedeniyle öğretmenler hazırlık kısmını evlerinde, rehberlik ve yönetimle ilgili işleri sınırlı biçimde okulda yapmaktadırlar. Buna rağmen örneğin ilköğretimde öğretmen 180 iş gününde günlük 6 saat derse girmektedir. Bu iki rakamı çarparsa öğretmenin ne kadar çalıştığını kendisi bulabilir.

  OECD ülkelerinde ilköğretimde öğretmenlerin çalışma süresi ortalaması 779 saattir. Sayın Başbakan’a bir teklifim var. Her okulda öğretmenlere tam donanımlı kişisel çalışma odası verilsin. Öğretmenler bütün işlerini okulda yapabilsinler. İkincisi yeterli öğretmen istihdamı yapılsın, öğretmen günde 3 saatin dışında derse girmesin. Ek ders uygulaması tümüyle kaldırılsın.

  Öğretmenlik mesleği memurluk değildir. Kanunda belirtildiği gibi özel uzmanlık gerektiren bir meslektir. Sayın Başbakan, OECD’nin ‘Bir Bakışta Eğitim Raporu’nu iyi okumalıdır. Oradaki bilgilerin gökyüzünden derlenmediğini bilmesi gerekir.”

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 20:44
  Permalink

  sayın recep tayyip beyin öğretmenlere düşmanlığı neden acaba çok merak ediyorum sayın başbakanımızda değil suç bunları başımıza getiren zihniyetlerde.sayın başbakanım eğitim fakültesini bitirip bide güvenilirliği muallak olan kpss ile güç bela atanıp güzel yurdumun öğretmen evi bile olmayan yerlerinde barınma güvenlik ulaşım ısınma gibi bir sürü belayla uğraşıyoruz bunu bıraktım bir köşeye yeri geldiğinde tekine laf anlatmaktan velisinin bile aciz olduğu 50 çocuğa laf anlatmaktan bıkıp usanıyoruz eş durumu tayinlerimizi senede bire indirdiniz çoğumuz eşimizden çocuğumuzdan ayrıyız bi yaz tatilimiz vardı onlarıda sayın bakanınız hallediyor maşallah sayenizde toplumdada hakettiğimiz yerde değiliz bir var imam …. cemaat s…… o çok inandığınız allah umarım bize yaptıklarınızın bin beterini verir

  Yanıtla
  • 26/05/2012 tarihinde, saat 15:19
   Permalink

   ben de öğretmenim ama sözümü tartarak söylerim dini bu işe karıştırmayın

   Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 19:54
  Permalink

  15 saat derse girsem bile (ki değil 30 saat) girdiğim her 1 saat tam gün çalışmaya bedel oluyor çoğu zaman, 2 gün hiç oturmadan nöbet, psikoloji desen kalmamış, her an birilerinin şiddetine maruz kalma tehlikesi..vs. Sanıyorlar ki çaylar gelsin muhabbetler gitsin… Böyle çalışan varsa bilemem ama ben böyle çalışmıyorum. Ben hergün sağlığımı kaybettiğimi görüyorum… Bu sene bu yorumlar yüzünden öğrencilerin nasıl konuştuğunu duysanız inanamazsınız. Yani ÇANAK TUTANLARA lafım GELECEĞİ kendi ellerinizle yokediyorsunuz. Eğitim tabletle, akıllı tahtalarla kurtulmaz. Sadece saygı istenen para zaten yoktu…

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 18:59
  Permalink

  15 saat aldığın eğitimden dolayı kafan bu kadar basıyor matematiğe…Bu kadar sosyal olabiliyorsun ve ancak bu kadar terbiyen oluyor haliyle, saygını bari yitirme öğretmenine kuş b…

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 18:50
  Permalink

  Yazık bile diyemiyorum, çünkü şuana kadar hep oyumu ak partiye verdim yakınlarıma da verdirttim. Kendi elimle kuyumu kazma buna denir her halde….

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 14:53
  Permalink

  Ak parti çıktığından bu yana tüm yerel ve genel seçimlerde ak partiye oyumu verdim.Bu şekilde hem rencide edici hem de empati kurmadan açıklamalar yapılmasına devam edilirse kesinlikle oy vermeyeceğim. Okulda bir hizmetli görüntüde 40 saat duruyor fakat sınıfları bile öğretmenler süpürüyor.fakat bir hizmetli 2000 lira maaş alıyor. sınav gözetmenliğinden hizmetli 120 lira alıyor öğretmen 60 lira alıyor.Doğal gaza, elektiriğe, petrole gelen zamları enflasyon oranlarına dahil etmedikleri için maaşlarımızın ne kadar eridiğinin farkında değilller. O yüzden gerçekten iyice son zamanlarda yapılan uygulamalardan çok rencide oldum.

  Yanıtla
  • 29/05/2012 tarihinde, saat 10:37
   Permalink

   Hocam zaten 3 dönem arka arkaya vermeniz hata olmuş…En azından gerçeği gördünüz ve bu beni ümitlendirdi. Ben dar gelirli özel sektör çalışanı olarak galeyena gelenlerden değilim ve sonuna kadar öğretmenlerin arkasındayım. Sonuna kadar mücadele edin. Saygılar…

   Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 14:25
  Permalink

  sınıf öğretmenleri ve bir çok öğretmen 30 a yakın saat derse girip çalışıor nasıl 15 saat denir ben derse gitmek için 6 da kalkıp 2 de evde oluyorum. Beş gün çalışıyorum ve de

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 14:13
  Permalink

  BENCE BASBAKANIMZ COK HAKLI BIZ SABAH 8TEN AKSAM 5E KADAR CALSIYORUZ COKTA YORULUYORUZ 2 GUN TATALIMIZ VAR YILLIK IZIN HARIC BIRSEYIMZ YOK BENCE OGRETMENLER SUSMALI…

  Yanıtla
  • 25/05/2012 tarihinde, saat 19:21
   Permalink

   Sevgili elif siz memurların da sabah sekız aksam bes nasıl calıstıgını çok iyi biliyoruz biz bosuna mı üniversite okuduk.Sizin gibi eğitimin önemini bilmeyen insanlarla eğitim konusmak tartısmak eğitimsizliktir o nedenle bu konuya hiç girmiyorum.Ayrıca Öğretmen sadece ders anlatmıyor sabah sekizden akşam üçe kadar gırtlagını patlatıyor senin bitane cocugunla basedemedıgın cocugundan 30 tanesine bakıcılık yapıyor.eve geldiğinde ona not veriyor sınav hazırlıyor sınavlarını okuyor dünya kadar evrak hazırlıyor.

   Yanıtla
  • 26/05/2012 tarihinde, saat 11:46
   Permalink

   Elif hanım haklısınız. Öğretmenleri susturalım. Birgün sıra size geldiğinde konuşacak birisi kalmayacak. Yılın yalakalık madalyasını küçük farkla kaçırdınız. Bir daha ki sefere…

   Yanıtla
  • 28/05/2012 tarihinde, saat 15:33
   Permalink

   elif hanım desene başbakanla aynı ailedensin .adalet fukaraları

   Yanıtla
  • 29/05/2012 tarihinde, saat 10:42
   Permalink

   Elif hanım muhtemelen evli değilsiniz ve çocuk okutmuyorsunuz… İlerde o öğretmenin çocuğunuza anne-babalık yaptığını gördüğünüz zaman bu fikirleriniz değişecektir. Bir ev hanımı evde 2 çocuğuna tahammül edemez iken onlar akşama kadar 30-35 çocuğun herşeyi ile ilgileniyorlar. Belki sizin de yorucu bir işiniz var ama bunun değeri saat ile ölçülmez bence…

   Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 14:08
  Permalink

  suçlu sen değilsin başbakan… seni başımıza bela edenler… son padişah R.T.ERDOĞAN

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 13:58
  Permalink

  Öğretmen 50 kişilik sınıflarla ilgileniyor. Bunun yanında 50 anne 50 baba düşün. Bir de branş öğretmeni farklı sınıflara giriyor. hangi öğretmen haftada 15 saat çalışıyor. bunu öğrenmek istiyorum. Allah vicdan versin diyorum.

  Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 11:48
  Permalink

  Sayın başbakanımız acaba hangi devlet memuru evine iş götürüyor? hangi memur insan yetiştiriyor? hangi memur ailesinin 2 çocuğuyla evinde baş edemezken 100 lerce çocukla uğraşmak zorunda kalıyor? hangi doktorlar saat 13.00 denilince hastaneden ayrılırken 7000-8000 tl maaş alıp diğer memurlara haksızlık olmuyor mu, yanlış anlaşılmasın çünkü doktorlarımız daha fazlasını da hak ediyor çünkü onlara canlarımız emaneti sadece unutulmasın ki öğretmenlere de gelecek emanet. bu anlayış ve sözlerin Sayın başbakanımızın öğretmenine karşı nasıl bir saygısızlık olduğunu hiç düşündümü. geçim sıkıntısı çeken bir öğretmen öğrencisine nasıl bir örnek teşkil eder bir düşünülsün. İnsan yetiştirmek kendilerine gelince %45 memura gelince %3+3 ile geçin demeye benzemez. insan yetiştirmek özveri ister tabi kafan rahat ise. geçim derdine düşüp ertesi gün öğrencilerime neler verebilirim derdine vakit kalır ise. daima Osmanlı parlak günlerine atıfta bulunan başbakanımızın Şanlı padişahlarımızın eğitime verdikleri önemi de tarih öğretmenine tekrar sorn.

  Yanıtla
  • 25/05/2012 tarihinde, saat 19:25
   Permalink

   Seni tebrik ediyorum kardeşim ancak bunu hiç kimseye anlatamazsın birtek çözüm var oda diğer meslek gruplarının hepsine bir yıl öğretmenlik yaptırcaksın neyin ne olduğunu anlayacaklar.Tabi kafa kalırsa:)

   Yanıtla
 • 25/05/2012 tarihinde, saat 11:19
  Permalink

  Sayın Başbakan öğretmen sadece 15 saat çalışıyor sanıyor diyecem ama Başbakan’a yakıştıramıyorum.Hergün evde yaptığımız hazırlıkları ,sınıfta öğrencilerle yerine göre zevkli son yıllarda oldukça sıkıntılı geçen süreçleri ,durmadan değişen müfredat ve proğramların ,uygulamaların ,sıkıntılarını öğretmenliği bu kadar küçümsenecek bir meslek olarak görmemesi gerekir diye düşünüyorum.
  Böyle söylemler toplumdada bu algının yerleşmesine neden oluyor,öğrenci saymıyor veli dinlemiyor,öğrenci hakkında kanaatlerimiz,sanki bizim uydurmamız gibi algılanıyor.Öğretmene’nin sosyal statüsünü yükseltmemiz gerekir sadece maaaşını değil.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir