Başbakanlık Öğretmenlerin Uyması Gereken Etik İlkeleri Belirledi

Öğretmenlik uyması gereken etik ilkeler Başbakanlık tarafından açıklandı. Başbakanlık, öğretmenler için çarpıcı etik ilkeler taslağı hazırladı: Dedikodu yapma. Öğrencilerine ideolojik davranma. Öğrenciyi küçük düşürme. Kötü muamele yapma, derse geç kalma, hediye alma…

Başbakanlık öğretmenler için etik ilkeler taslağı hazırladı. 16 maddelik taslakta “dedikodu yapılmayacak”, “öğrenciye fiziksel, psikolojik ve cinsel istismarda bulunulmayacak”, “Öğrencilerine ve meslektaşlarına siyasal, dinsel veya ideolojik düşünce ve tavırlarla yönlendirici davranışlarda bulunma”, “ders saatlerine uy” gibi etik ilkeler yer alıyor.

Öğretmen etik illkeleri

Dün Başbakanlıkta, Başbakanlık Kamu Görevlileri ve Etik Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve akademisyenlerden oluşan heyet tarafından ele alınan etik ilkeler taslağında öne çıkan maddeler şöyle:

DEDİKODU YAPMA: Eğitimci öğrencilerin huzurunda ve değişik ortamlarda meslektaşları aleyhine söz söylemez ve davranışlardan kaçınır. Meslektaşına ırk, din, dil, renk, cinsiyet ve aile statüsü temelli bir ayrımcılık ve baskı yapmaz. Meslektaşlarının görüşlerine saygı gösterir.

ÖRNEK OL: Kılık kıyafetine, söz ve davranışlarına gereken özeni göstererek öğrencilere ve topluma iyi örnek olur. Derslerde öğrencilerin kendini rahat bir şekilde ifade etmesi, derse katılması konusunda onları cesaretlendirir.

ÖĞRENCİYİ KÜÇÜK DÜŞÜRME: Öğrenciyi mahçup edecek, onurunu kıracak ya da küçük düşürecek davranışlara maruz bırakmaz. Öğrencilere, velilere, meslektaşlarına, okul yönetimine ve diğer eğitim/okul çalışanlarına saygı gösterir ve hoşgörülü davranır.

KÖTÜ MUAMELE YAPMA: Öğrenciye fiziksel, psikolojik ve cinsel istismarda bulunmaz. Öğrencinin sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini, eğitimini olumsuz yönde etkileyecek şekilde davranmaz.

İDEOLOJİK DAVRANMA: Öncelikle insan haklarına saygı duyar. Öğrencilere tarafsız ve adil davranır; ırk, din, dil, renk, cinsiyet ve aile statüsüne dayalı ayrımcılık yapmaz. Öğrencilerine ve meslektaşlarına siyasal, dinsel veya ideolojik düşünce ve tavırlarla yönlendirici davranışlarda bulunmaz.

GEÇ KALMA: Mesai ve ders saatlerine uyar; derse geç girerek, dersten erken ayrılarak ya da gerçeğe aykırı mazeretler üreterek eğitim sürecini kesintiye uğratmaz.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İSTİSNA

Öğretmen mesleki kararını ve tarafsızlığını etkilemesi muhtemel, ekonomik değeri olan veya olmayan herhangi bir hediyeyi kabul etmez. Ancak başta Öğretmenler Günü olmak üzere, diğer gün ve haftalarda verilen günün anlamıyla uyumlu ve maddi değeri olmayan sembolik (çiçek ve benzeri) nitelikteki hediyeler bu yasağın dışındadır.

Öğretmenlik ilkeleri, Başbakan Öğretmen Etik İlkeleri , Öğretmenlerin Uyması Gereken Kurallar Etik Ahlak Kuralları 2016 2017

Kaynak: Sabah

12 thoughts on “Başbakanlık Öğretmenlerin Uyması Gereken Etik İlkeleri Belirledi

 • 30/09/2017 tarihinde, saat 18:40
  Permalink

  Bakanlik, ogretmenlerin etik kurallariyla ugrasacagina once idarecilerine ceki duzen versin. Gerci neresinden cekeceksin neresinden duzelteceksin. AKP li ol yeter mantigiyla, liyakatsiz, beceriksiz, idareciligin -i- sinden anlamayan, okuldaki ogretmenlerin -yalakalar haric- cogunun nefretini kazanan idareciler varken ogretmenin etik kurallari sonra gelir.

  Yanıtla
 • 12/06/2017 tarihinde, saat 08:58
  Permalink

  benim bulunduğum yerde bu haksızlıklar yapılmasına rağmen hiçbir şey yapılmıyor öğretmeni veya idareciyi şikayette bulunsakta hiçbir sonuç almıyoruz yaptıklarını yazıcak olursamda 17 yaşındaki bir öğrenciyi ailesiyle arasının bozulamasına neden olundu hakaret psikolojik baskı[sen sınıfta kalıcan gibi] bu öğrenci bu sene sınıfta bırakıldı devamsızlık bahanesiyle çocuk devamsızlık yaptı ancak bu çocuk gibi devamsızlık yapan öğrenciler bırakılmadı buda haksızlığın daniskası olsa gerek bu çocuk şikayette bulunsa bile hiçbir sonuca varamıyacak ayrıca daha öncesin de bu çocuk gibi bu durumda bırakılan öğrenci çok oldu bu idarecilerin yaptıkları yanlarınamı kalsın okulda siyaset mi yapmadılar[öğrencileri toplayarak mitinglere götürüldü]karşıt siyaset yapan öğrenci okuldan atıldı sahte karneler mi çıkarılmadı daha bir çok şey bilmiyorum buraya yazdım belki birileri birşeyler yapar diye ama birilerinin dur demesi lazım artık

  Yanıtla
 • 22/03/2017 tarihinde, saat 19:20
  Permalink

  Cok da guzel degildi bence nicin aaaaaaaâaaaaaaa diyorlar anlamiyorum

  Yanıtla
 • 04/03/2017 tarihinde, saat 20:09
  Permalink

  Müdür yardımcısının veya öğretmenin elinde bir değil yokken öğrenciye cinsel yönelimi hakkında yanlış iftira atmasının cezasıvar mı ? Ya da hakaret etme , ayrım yapma , öğrenciyi psikolojik yönten düşürmesinin cezası var mıdır ?

  Yanıtla
 • 17/11/2016 tarihinde, saat 11:40
  Permalink

  bizim zamanımızda öğretmen bize vururdu başımzı akşardı yeri geldiğinde gerektiğinde elimizdet tutum yazı yazdırırdı bilirdik kötü değildi niyeti ne öğretmenin ne öğrencinin ne velinin şimdi ne oldu bize öğretmenlere.öğrencilere, veliler birkaç pislik yüzünden öğrenci öğretmene şüpheyle bakar oldu,öğretmen öğrenciye dokunmaktan korkar oldu toplum olarak bizlere yazık oldu

  Yanıtla
  • 31/03/2017 tarihinde, saat 09:14
   Permalink

   I was wanting to know if you ever thought of moidfying the layout of your blog? Its very well written; I enjoy what youve got to state. But maybe you can create a a bit more in the way of written content so people might connect to it better. You have got an awful lot of text for only having one or two photos. Maybe you could space it out better?

   Yanıtla
 • 18/10/2016 tarihinde, saat 20:02
  Permalink

  Devlet okulunda öğretmenlerin okul içinde sigara içmelerinin cezası nedir ?

  Yanıtla
 • 28/11/2015 tarihinde, saat 17:43
  Permalink

  Bir öğretmen ögrencinin hiçbir suçu olmadan velisine kalkıp ben bundan sonra bu ögrenciye ne verebilirim deyip tehdid etmesi ve daha iyi okullar var diye tavsiye de bulunması etik midir

  Yanıtla
 • 16/05/2015 tarihinde, saat 23:46
  Permalink

  Devlet okuluna bağlı bir öğretmenin ders saati içerisinde telefonu kullanması doğrumudur? Cezası varmıdır?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir