Basit Elektrik Devresi Nasıl Yapılır Malzemeleri

Bu yazımızda, sizlere Basit Elektrik Devresi Nasıl Yapılır Malzemeleri Kısaca bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Her geçen gün ilerleyen dünyamız içerisinde sürekli olarak yeni teknolojik aletlerin ortaya çıktığını görmekteyiz. Çeşitli aletler, makineler ve robotlar. Bu aletlerin her birinin üretimi, uzun çalışmalar sonucunda gerçekleşmiştir. Bu uzun çalışmalar sayesinde insanlar, komplike elektrik sistemlerini yönetmeyi başarmış ve bu sayede elektronik aletler ortaya çıkmıştır.

Bu sebepten dolayı da bizlere, okullarımızda elektrik devrelerinin en basit hali öğretilir. Bizler de öğrendiğimiz bu temel şema üzerinden kendimizi geliştirerek daha farklı aletler, yenilikler üretme fırsatı yakalayabiliriz. Şimdi, çok basit bir şekilde elektrik devresi hazırlamak için nelere ihtiyacımız olduğunu saptayalım.

Gerekli Malzemeler

  1. Güç kaynağı
  2. Duy
  3. Lamba
  4. Anahtar
  5. Bağlantı Kablosu

Devremizi hazırlamaya başlayalım. Öncelikle güç kaynağımızı, yani pillerimizi hazırlayarak bağlıyoruz. Elimizdeki bağlantı kablosunun bir ucunu pillerimize, bir diğer ucunnu ise lambanın takılı olduğu duyumuza götürüyoruz. Diğer bağlantı kablosunu ise aynı şekilde ampule bağlayacağız, fakat tek bir farkla. Bu sefer kablomuz, anahtarın üzerinden geçecek. Bu sayede ışığı istediğimiz zaman aç/kapa yapabileceğiz.

İkinci kabloyu da arada bir anahtara bağlı olacak şekilde ampüle bağladığımızda, devremiz hazır olacaktır. Anahtarımızı açık konuma getirdiğimizde elektrik akışı sağlanacak ve ampul yanacaktır. Bu sayede basit bir şekilde ilk elektrik devremizi de hazırlamış olacağız.

Örnek Elektrik Devresi Fotoğrafı

basit elektrik devresi

Basit Elektrik Devresi Nasıl Yapılır Malzemeleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir