Bernard Montgomery Kimdir

Bernard Montgomery Kimdir, Bernard Montgomery Hayatı Biyografi

İngiliz, asker. II. Dünya Savaşı’nın önde gelen komutanlarındandır.

17 Kasım 1887’de Londra’da doğdu, 25 Mart 1976’da Hampshire yakınlarındaki Alton’da öldü. İrlanda kökenli bir ailenin oğluydu. Sandhurst Krali­yet Askeri Akademisi’nde öğrenim gördü.

Genç bir subay olarak katıldığı I. Dünya Savaşı’ nda gösterdiği yararlılıklarla dikkatleri topladı. İrlan­da ve Hindistan’da kurmay subay olarak çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1938-1939 yıllarında Filistin’de tümen komutanlığı yaptı. II. Dünya Sava­şı’nın başlaması üzerine Avrupa’ya döndü ve 3. tümen komutanı olarak Fransa ve Belçika’da çarpıştı. Ardından İngiltere’nin güneydoğusunu savunmakla görevlendirildi.

1942’de korgeneralliğe yükseltilerek Winston Churchill tarafından Kuzey Afrika’daki VIII. ordu komutanlığına atandı. 1942 Ekim ve Kasım aylarında el-Alemeyn adlı kasabaya yaptığı düzenli saldırılarla Envin Rommel komutasındaki mihver devletlerini büyük bir yenilgiye uğrattı. Bu başarıdan sonra büyük ün kazanarak Alemeynli Montgomery olarak anılmaya başladı. Ardından, kuvvetlerinin yarısını kaybederek Libya’ya doğru çekilen Rommel’i izleye­rek Alman ordusunu Mayıs 1943’de Tunus’ta teslim aldı. Amerikan generali Dwight Eisenhower ile iş bir­liği yapıp Kuzey Afrika’daki Alman ve İtalyan kuvvetlerini bütünüyle yenilgiye uğrattı. Müttefik ordularıyla birlikte Temmuz 1943’de Sicilya’ya ardın­dan İtalya’ya girdi. 6 Haziran 1944’de başlayan Normandiya çıkarması sırasında ingiliz ordularına komutanlık etti.

  • Eserleri (başlıca): El Alamein to the River Sangro, 1948, (“El Alemeyn’den Sangro Nehri’ne”); Normandy to the Baltic, 1948, (“Normandiya’dan Baltık’a); Memoirs, 1958, (“Anılar”); The Path to Leadership, 1961, (“Önder­liğe Giden Yol”); Three Continents, 1962, (“Üç Kıta”); A History of Warfare, 1968, (“Bir Savaş Tarihi”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir