Besin Grupları Nelerdir İçerikleri Hangi Besinleri İçerir

İnsanların yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi ve vücut fonksiyonlarının sorunsuz çalışabilmesi için bir insanın ilk olarak yapması zorunlu olan şeylerden bir tane beslenmedir. Bu nedenle beslenme, insanların temel ihtiyaçları arasında yer alır. Beslenmenin de ötesinde, her insanın düzenli bir hayat yaşayabilmesi için sağlıklı beslenmesi gerekir. Sağlıklı beslenmek demek, düzenli ve dengeli beslenmek demektir. Ayrıca tükettiğimiz besinlerin hangi özellikleri taşıdığını ve besin gruplarının ve besin değerlerinin ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Besinle içeriklerine göre sınıflandırılır. Bunlar protein, karbonhidrat, yağ, enerji ve vitamin olmaktadır. Bizler de bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere besin grupları nelerdir içerikleri hangi besinleri içerir kısaca bilgi vereceğiz.

Besin Grupları Nelerdir İçerikleri Hangi Besinleri İçerir ile ilgili görsel sonucu

Besin Grupları ve İçerikleri

  • Birinci Grup (Et ve et ürünleri) : Protein bakımından zengin olan bu grup da kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balık eti, deniz mahsulleri ve şarküteri besinleri yer almaktadır.
  • İkinci Grup (Süt ve süt ürünleri) : Kalsiyum ile mineral bakımından zengin olan bu grupta süt, peynir, ayran, yoğurt ve kefir yer alır.
  • Üçüncü Grup (Tahıl ve tahıl ürünleri) : Karbonhidrat bakımından zengin olan bu grup içerisinde arpa, buğday, ekmek, pirinç, bulgur ve makarna yer alır.
  • Dördüncü Grup (Meyve ve sebze ürünleri) : Vitamin ve mineral içeren bu besinler ülkemiz topraklarının verimliliğine göre çok fazla çeşit göstermektedir.
  • Beşinci Grup (Yağ ve şeker ürünleri) : Genellikle bitkisel yağlardan meydana gelen bu grupta zeytinyağı, mısır özü ve ayçiçek yağı yer almaktadır.
  • Altıncı Grup (Şeker ürünleri) : Tüketirken az olmasına dikkat etmemiz gereken şeker içeren besinlerdir.

Besin Grupları Nelerdir İçerikleri Hangi Besinleri İçerir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir