Beyin Fırtınası Tekniğiyle Kendinizi Geliştirin

Beyin fırtınası son zamanlarda sıkça duyulan ve öğrencilerin kendi arasında bir konu üzerindeki düşüncelerini belirttikleri, bildiklerini açıkça dile getirmeleridir. Beyin fırtınası yapmak öğrencinin gelişimine birçok yönden katkı sağlamaktadır. Öğrencinin düşünmeye ve sınırlarını zorlamaya teşvik eder. Bu sayede öğrencinin mutlak başarıya ulaşmasını ve en iyi yolu bulabilmesine olanak sağlar. Eğitim döneminde arkadaşlarıyla birlikte beyin fırtınası yapan kişiler çok daha iyi yerlere gelmektedir. Bu yüzden de öğretmenlerin tamamına sınıf içerisinde beyin fırtınası tekniğini kullanmaları tavsiye edilmektedir. Peki beyin fırtınası tekniği nasıl uygulanır?

1) Beyin fırtınası tekniğini kullanmak için birden fazla kişi olması gerekir. Bu yüzden de belirli bir sayıda kişinin olduğu bir ortamda yapılmalıdır.
2) Beyin fırtınası sadece o konu üzerinde bilgilerini ve düşüncelerini paylaşacak kişilerin olduğu gruplar arasında yapılmaktadır. Dışarıdan bir izleyici bulunmamalıdır. Herkes söz hakkı alır ve herkes bir katılım göstermelidir.
3) Kişiler düşüncelerini çekinmeden özgürce dile getirilmelidir. Her bireyin düşüncesi belirli kimselerce not edilmeli ve sonuç aşamasında değerlendirilmelidir.
4) Ortaya bir fikir atıldığından o fikir üzerinden birçok farklı yola çıkılmayla çalışılmalıdır.
5) Yaratıcı fikirler çıktıkça bunları tahtaya veya genel kağıtlara büyük bir şekilde yazılmalıdır.
6) Kişiler tüm düşüncelerini belirttikten sonra ortak bir sonuca varabilmek için notlar kontrol edilmelidir. En doğru sonuç bulunduğunda ise beyin fırtınası tekniği başarıya ulaşmış demektir.
Bu teknik uygulandıktan sonra öğrenciler bir sorunu çözdükleri için kendilerine özgüven aşılarlar. Yaratıcılıklarını geliştirip, daha başarılı kimseler olurlar.

eokulegitim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir