Beyin Göçünün Ülke Üzerinde Olumsuz Etkileri

Beyin göçünün zararları, beyin göçünün olumsuz etkileri, bu yazımızda sizlere beyin göçünün ülkeler üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsedeceğiz.

Beyin göçü, bir ülkedeki yetişmiş insanları başka ülkelerde çalışması ve başka ülkelerin gelişimine hizmet etmesine verilen addır. Beyin göçünün pek çok nedeni olabilir. Ancak bunlar arasında iki neden daha fazla göze çarpar: Siyasi ve ekonomik nedenler.

Siyasi nedenlerin en başında gelen iki durumdan biri ülkenin aydın kesimindeki kişilerin ülkenin yöneticileriyle geçinememesinden kaynaklanır. Bu gibi kişiler ülkelerinde huzurlu yaşayamadıkları için başka ülkelerde yaşamaya ve çalışmaya, dolayısıyla o ülkelerin çıkarlarına hizmet etmeye başlarlar. İkinci siyasi neden ise savaşlar, sürgünler ve göçlerdir. Bir ülkenin yetişmiş beyinleri o ülkenin siyasi liderleri tarafından sürgüne gönderildikleri zaman bir daha ülkelerine geri dönemez, böylece başka ülkelerde çalışmaya, onları geliştirmeye başlarlar.

Ekonomik neden ise ülkenin yetişkin beyinlerinin o ülkede ekonomik anlamda tatmin olmadıkları için kendilerine daha yüksek ücretlerle iş teklifinde bulunan yabancı ülkelere giderler. Genellikle beyin göçlerinin en önemli nedenleri de ekonomiktir. Ülkemizde yeterince kazanamayan pek çok uzman yurtdışında çalışarak buralarda daha fazla para alıyorlar. Bu nedenle ülkemizde çalışmak istemiyorlar.

Beyin göçünün ülke açısından gelişimde olumsuz katkısı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü beyin göçleri ülkede eğitim alan ve ülke kaynaklarıyla geçinen kişilerin hiçbir hizmette bulunmadan başka ülkelere gitmesi ve onların gelişimi için çalışması anlamına gelir. Yani beyin göçünün zararları bu boyutta düşünülünce çok büyüktür. Ayrıca bir ülkede alanında yetkin kişiler başka ülkelere gittiği zaman o ülkenin ekonomik alanda gelişmesine imkan yoktur. Mesela elinizde bir makine var ve bunu kullanmayı bilen birisi yok. Bu durumda makinenin size hiçbir yararı olmayacaktır. Beyin göçü de tıpkı buna benzer. Eldeki imkanlar uzman kişiler tarafından iyi kullanılmadığı için ülke hiçbir zaman gelişemez. Bunun için beyin göçünü önleyecek tedbirler alınmalıdır. Günümüzde bu tedbirler yeterince alınmasa da yapılan çalışmalarla bazı uzmanların tekrar ülkemize getirilerek burada çalışmaları sağlanmıştır.

indir

Beyin Göçünün Ülke Gelişimine Zararları Konusunda Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Beyin Göçünün Ülke Üzerinde Olumsuz Etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir